Iszlám államot akarnak befolyásos felkelőcsoportok Szíriában
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2013. szeptember 25. 21:44Elutasította a nyugati országok által támogatott, Szíriai Nemzeti Koalíció (SZNK) nevű ellenzéki ernyőszervezet legitimitását, és iszlamista vezetést, valamint a saría (iszlám vallási jog) bevezetését követelte tizenhárom befolyásos szíriai felkelőcsoport egy szeptember 24-én, kedd éjjel közzétett nyilatkozatban.
A nyilatkozathoz iszlamista szélsőségesek mellett a mérsékeltnek tartott, nyugati támogatást kapó Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) egyes tagjai is csatlakoztak. Az aláírók között van az al-Kaida terrorszervezettel kapcsolatban álló an-Nuszra Front, az Ahrár as-Sám Brigád nevű szélsőséges milícia, a legerősebb aleppói felkelőcsoport, a Liva at-Tauhíd és az SZSZH-hoz tartozó 19. hadosztály is.
Iszlamista felkelők már hosszú ideje megvetik a Nyugat és a Perzsa-öböl menti arab országok által támogatott SZNK-t. A szervezetet azzal vádolják, hogy külföldi érdekeket szolgál, de az ideológiai nézeteltérések mellett a csoport anyagi ügyeivel kapcsolatos átláthatatlanság is bírálatokat szült.
Ugyanakkor a mostani az első nyílt kinyilvánítása a felkelők közötti szakításnak, és ennek fényében már legalább három szembenálló féllel kell számolni a szíriai polgárháborúban.
A harcok az elmúlt két és fél évben több mint százezer halálos áldozatot követeltek, és a 23 milliós ország lakosságának legalább negyedét tették földönfutóvá.
Ezzel párhuzamosan – a Reuters brit hírügynökség amerikai külügyminisztériumi forrása szerint – minden eddiginél hevesebb harcok folynak Szíria északi és keleti határvidékein az an-Nuszra Front és a szintén al-Kaida-szövetséges Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű dzsihadista szervezet, valamint az SZSZH között. Az utóbbit az a Szelím Idrísz tábornok vezeti, aki egyben az SZNK Legfelsőbb Katonai Tanácsának elnöke.
Az utóbbi időben jelentősen megerősödtek az iszlamista szélsőségesek Szíriában, akiknek a célja nyugati források szerint az, hogy iszlám igazgatást hozzanak létre az általuk ellenőrzött területeken. Damaszkuszi források szerint Bassár el-Aszad elnök fellélegzett a felkelők közötti ellentétek kiéleződése miatt, mivel a dzsihadisták előretörése csökkenti egy esetleges nyugati katonai beavatkozás esélyét, miként az ellene folyó felkelés erejét is.