Kínozzák a hadifoglyokat Afganisztánban
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2017. április 25. 15:48Széles körben elterjedt Afganisztánban a „hadifoglyok” kínzása, a rossz bánásmódot a biztonsági erők is alkalmazzák, dacára Asraf Gáni elnök korábbi ígéreteinek és az új jogszabályoknak – derült ki az ENSZ által április 24-én, hétfőn közzétett jelentésből.
Az afgán kormány elismerte, hogy bizonyos, a jelentésben említett problémák előfordulhatnak, de a jogsértések szerinte egyediek, nem lehet politikai irányvonalnak tekinteni. Közleménye szerint „Afganisztán kormánya elkötelezett a kínzás és a rossz bánásmód jelenségének megszüntetése mellett".
A héten számos magas rangú afgán tisztségviselőt hallgat meg az ENSZ kínzás elleni bizottsága (CAT) Genfben, és azzal is szembesítik őket, hogy milyen arányban sikerült alkalmazniuk a kínzás ellen hozott törvényeket az országban. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy az ENSZ hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbírósága jelenleg is külön felülvizsgálatot folytat az afganisztáni kínzások ügyében.
A jelentés következtetései szerint a kormány erőfeszítései ellenére folyamatos és következetes a hadifoglyok kínzása és rossz bánásmódban való részesítése, s hiányoznak az ilyen cselekményeket elkövetők felelősségre vonásának lehetőségei is.
Az elmúlt két évben a nyomozók összesen 469 fogvatartottat kérdeztek meg Afganisztán 62 fogolytáborában a vizsgálat során. A megkérdezettek 45 százaléka állította azt, hogy a rendőrök megkínozták, ami 14 százalékos emelkedésnek számít – figyelmeztettek a jelentés szerzői. Külön aggodalomra ad okot, hogy a rendőri erőszakról beszámoló 77 ember több mint egynegyede még a 18. életévét sem töltötte be a világszervezet adatai szerint.
A helyi rendőrségnek nevezett afgán erők tagjai a beszámolók szerint a fogvatartottak mintegy 60 százalékát bántalmazzák súlyosan. A hírszerző ügynökség által fogvatartottaknak pedig közel 30 százaléka számolt be arról, hogy megkínozták vagy rossz bánásmódban részesítették. A nemzeti hadsereget is vádolták azzal, hogy számos foglyot kínoztak.
A beszámolók szerint a kínzást és a rossz bánásmódot abban az esetben hagyták abba, ha a fogvatartottak vallomást tettek, amelyet később alá is kellett írniuk, elolvasni viszont sok esetben nem engedték nekik.
„A kínzás nem növeli a biztonságot" – foglalt állást az ügy kapcsán Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa közleményében. „A kínzások eredményeképpen kicsikart vallomások teljesen megbízhatatlanok. Az emberek bármit hajlandóak beismerni, csak hogy véget vethessenek fájdalmuknak."
A jelentésben említett kínzási módszerek közé tartozik a testre mért súlyos ütések, a talpak verése bottal, műanyag csővel vagy kábellel, a test elektromos sokkolása (beleértve a nemi szerveket is), a karok tartós felfüggesztése, valamint a fojtogatás.