Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kuleba: egy újabb Donyec-medencei tűzszünet szükségességéről állapodtak meg a „normandiai” külügyminiszterek

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2020. május 1. 15:39

A Donyec-medencei konfliktus politikai rendezésével foglalkozó normandiai négyek, azaz Ukrajna, Oroszország, Németország és Franciaország külügyminiszterei megállapodtak arról, hogy a háromoldalú, Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből álló minszki összekötő csoport a lehető leghamarabb megvitatja egy átfogó tűzszünet feltételeit a térségben, és meghatározza, mikortól kell annak életbe lépnie – közölte Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter április 30-án, csütörtökön, videokonferencia utáni online sajtótájékoztatóján, az Interfax-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint.

Az ukrán diplomácia vezetője elmondta: a megbeszélésen Szergej Lavrov orosz külügyminiszter abba az irányba próbálta „terelni" Kijevet, hogy kezdjen közvetlen tárgyalásokat a szakadár donyecki és luhanszki területek képviselőivel – számolt be a Jevropejszka Pravda hírportál. Kuleba kijelentette, hogy Kijev kész beszélni a szakadár területeken élő ukrán lakossággal, de továbbra sem hajlandó tárgyalni „azokkal az illegális csoportokkal, amelyeknek nincs meg a kellő felhatalmazásuk a megszállt területeken élő lakosok érdekeinek képviseletére".

Hozzátette, hogy Ukrajna álláspontja változatlan, és ezt a francia és a német partnerek is támogatják: létezik a háromoldalú összekötő csoport, amelyben – mint fogalmazott – képviselteti magát Oroszország,  jelen van Ukrajna, és az EBESZ mint közvetítő. Utóbbit kulcsfontosságúnak nevezte a kölcsönösen elfogadható megoldások megtalálásához „a háború lezárása és a megszállás megszüntetése"" érdekében.

A Jevropejszka Pravda című lap kérdésére válaszolva Kuleba közölte, hogy a „normandiai négyek" tervezett berlini csúcstalálkozója továbbra is napirenden van. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ezt a korábbi, tavaly decemberben Párizsban tartott csúcstalálkozón elért megállapodások teljesülése után van értelme megtartani. Szintén újságírói kérdésre az orosz felet vádolta azzal, hogy késlelteti a párizsi megállapodások teljesülését a ráeső rész végrehajtásának halogatásával. Nem volt hajlandó találgatásokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy az újabb normandiai csúcsra mikor kerülhet sor.