Netanjahu: nagyon rossz az Iránnal kötött megállapodás
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2015. április 6. 20:47Jobb keretmegállapodás kidolgozására szólította fel az amerikai kormányt az iráni atomprogramról az izraeli miniszterelnök április 5-én, vasárnap, aki szerint a létrejött egyezmény „nagyon, nagyon rossz”.
Kijelentette: nyomást fog gyakorolni az amerikai törvényhozás tagjaira annak érdekében, hogy „ne adjanak szabad utat az atombomba előtt".
A megállapodás nemcsak Izraelnek rossz, hanem a térségnek és a világnak is – mondta az izraeli kormányfő, aki szerint mindenkire fenyegetést jelent, hogy „egy terrorista állam" megtarthatja insfrastruktúráját, amellyel „nem egyetlen, hanem sok-sok atombombát állíthat elő sorozatban".
Emellett szerinte a megállapodás fegyverkezési hajszát indíthat el a térségben, mivel a síita Iránnal rivális szunnita arab országokat is fegyverkezésre ösztönözheti.
A keretegyezménnyel az irániak szabad utat kapnak az atombombához, de még van idő egy jobb megállapodásra, a nyomásgyakorlásra annak érdekében, hogy Irán visszafogja nukleáris programját – vélte Netanjahu a CNN hírtévében.
Az NBC-nek nyilatkozva hangoztatta, hogy nem ellenez minden megállapodást, csak azt, hogy „rossz" egyezség szülessen.
A CNN kérdésre válaszolva közölte, hogy nem ingott meg a bizalma Barack Obama személyében. Mint mondta, bízik az amerikai elnökben, mivel ő csak azt teszi, amit helyesnek gondol az Egyesült Államok szempontjából, de az iráni atomprogram ügyében lehetnek „legitim nézeteltéréseik".
Az ABC csatornán beszélve Netanjahu úgy vélekedett, hogy az Iránt sújtó nemzetközi szankciók feloldása „dollármilliárdokat hoz a rezsim kasszájába", és ezt a pénzt nem népjóléti programokra fordítják majd, hanem „világméretű terrorgépezetük és az éppen a Közel-Kelet meghódításán fáradozó katonai gépezetük finanszírozására".
A CNN-nek nyilatkozva Dianne Feinstein befolyásos amerikai demokrata szenátor úgy vélekedett, hogy Netanjahu kijelentései ellene fordulhatnak, és az izraeli kormányfő jobban tenné, ha uralkodna magán, mert nem állt elő semmiféle valódi alternatívával.
A megállapodás nem fenyegeti Izrael létét, és nem segít Izraelen, ha szembehelyezkedik egy olyan lehetőséggel, amely megállíthat egy veszélyes folyamatot a világnak ebben a térségében – mondta Feinstein.