Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Nincs elég bizonyíték arra, hogy Arafatot megmérgezték

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. szeptember 3. 22:22

A francia hatóságok elegendő bizonyíték hiányában lezárták a Jasszer Arafat halála után emberölés gyanúja miatt indított vizsgálatot – közölte szeptember 2-án, szerdán az ügyészség és a néhai palesztin vezető özvegye.

A három vizsgálóbíró az ügyészség indítványának megfelelően úgy ítélte meg, hogy a vizsgálatok nem tudták bizonyítani, hogy Arafat polóniummérgezés áldozata lett, és nincs elégséges bizonyíték arra, hogy az életét veszélyeztető külső beavatkozás történt – olvasható a Párizs közeli Nanterre ügyészségének közleményében.

A palesztin elnök 2004 novemberében a Párizs melletti Percy katonai kórházában hunyt el 75 éves korában, miután gyorsan romlott az állapota. Az Arafat személyes tárgyait vizsgáló svájci szakértők nem zárták ki annak a lehetőségét, hogy a politikust radioaktív anyaggal megmérgezték. A lausanne-i egyetemi kórház sugárfizikai intézetének szakértői szerint a vért és vizeletet tartalmazó leletek a normál értékekhez képest megmagyarázhatatlan és magasabb radioaktivitást mutattak a 210-es polóniumból.

A francia hatóságok 2012. augusztusban indítottak vizsgálatot Arafat özvegyének ismeretlen tettes ellen tett feljelentése nyomán, miután az özvegy polóniumot talált a férje személyes holmiján.

Egy évvel később francia szakértők, valamint egy orosz szakértőcsoport is teljességgel kizárta, hogy a palesztinok történelmi vezetőjét megmérgezték volna. A francia szakértők újabb megállapításai márciusban is kizárták azt a feltételezést, hogy akut polóniummérgezés okozta volna a Jasszer Arafatnál észlelt tüneteket. Úgy ítélték meg, hogy a Jasszer Arafat sírjában, illetve az exhumálásakor vett mintákban talált polónium 210 és ólom 210 a környezetből származnak.

A francia szakértők szakvéleményükhöz felhasználták a hadsereg sugárvédelmi osztálya által a Jasszer Arafat kórházi ápolásakor 2004-ben levett vizeletmintákon végzett komplett gamma-spektrométeres elemzés adatait is, és azokban nem találtak polóniumot – közölte márciusban az ügyész.

Az ügyészi vizsgálat végén, májusban, az özvegy ügyvédjei azzal vádolták az igazságszolgáltatást, hogy sietve és sürgősen akarják lezárni az ügyet. Júliusban kérvényezték a kiegészítő francia szakértői vizsgálat megsemmisítését. Ez az eljárás még folyamatban van, de nem bír felfüggesztő jelleggel az ügy lezárását érintő döntésre.