Petraeus: a síita milíciák veszélyesebbek az Iszlám Államnál
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2015. március 21. 19:11A síita milíciák nagyobb veszélyt jelentenek Irak stabilitására és a regionális egyensúlyra, mint az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet – jelentette ki a The Washington Post című napilap online kiadásában pénteken közölt interjújában David Petraeus, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt igazgatója, aki korábban az Irakban és az Afganisztánban harcoló amerikai csapatok parancsnoka is volt.
Rámutatott, hogy Ali asz-Szisztáni iraki nagyajatolláh vallási rendeletének (fatvájának) hatására újra mozgósították a síita milíciákat, és megakadályozták, hogy az Iszlám Állam folytassa Bagdad elleni támadását, ám sok esetben nemcsak a szunnita szélsőségesek, hanem a szunnita lakosság ellen is fordultak és atrocitásokat követtek el.
„A jelenlegi iráni vezetés nem a szövetségesünk a Közel-Keleten. Az végeredményben a probléma, és nem a megoldás része. Minél inkább azt látni, hogy Irán dominál a régióban, annál inkább felhevül a szunnita radikalizmus, és muníciót kínál az olyan csoportoknak, mint az Iszlám Állam" – mondta.
Hangsúlyozta, hogy noha az Egyesült Államoknak és Iránnak közös érdeke az IÁ legyőzése, a két ország általános érdekei eltérőek. Véleménye szerint az amerikai kinyújtott kézre adott teheráni válasz „nem bátorító".
A volt tábornok szerint az amerikai erők 2011-es iraki kivonulását a régióban sokan úgy fogták fel, hogy az Egyesült Államok visszahúzódott a térségből. Ez Washington számára megnehezíti a régióban a történések alakítását és saját érdekeinek érvényesítését.
A volt kémfőnök úgy vélekedett, hogy az Iszlám Állam ellen az általa Irakban 2007-ben levezényelt Surge (Áradat) csapaterősítéshez hasonló, civil és katonai elemeket tartalmazó felkelésellenes műveletet kellene lefolytatni, amelyben az amerikaiak helyét az irakiak vennék át – egyebek között a szárazföldi erők biztosításában, amerikai tanácsadók és a légierő támogatásával.
Petraeus azt tanácsolta, hogy a szunnita többségű területeket IÁ-ellenes szunnita erők foglalják vissza a terrorszervezettől, és az iraki erők tartózkodjanak a felekezetek közötti erőszaktól, különösen a síiták a szunnita vidékeken. Mint mondta, az Iszlám Állam legyőzésével párhuzamosan a síitáknak meg kellene békélniük a szunnitákkal.
David Petraeus aggályát fejezte ki Szíria folytatódó „leolvadása" miatt, amelyet „geopolitikai Csernobilnak" nevezett. Hangsúlyozta, hogy amíg azt biztonsági „fedővel" el nem látják, instabilitást és szélsőséges ideológiát fog szétsugározni az egész térségben.
Petraeus egyébként ítéletre vár egy perben, amelyben azzal vádolták meg, hogy titkos iratokba engedett bepillantást volt szeretőjének és életrajzírójának, Paula Broadwell tartalékos tisztnek. A volt CIA-főnök március elején vádalkut kötött, amelyben elismerte, hogy szabálysértésben vétkes. A nyugállományú tábornoknak a várakozások szerint nem kell majd börtönbe vonulnia, de 40 ezer dolláros bírságot kiszabhatnak rá.
Petraeus, aki házasságtörő kapcsolata miatt 2012 végén kényszerült lemondani a CIA éléről, jelenleg vezető posztot tölt be a Kohlberg Kravis Roberts (KKR) befektetési társaságnál, és a KKR Globális Intézetének elnöke. A botrány előtt megfigyelők nem zárták ki, hogy versenybe szálljon a republikánusok hivatalos elnökjelöltségéért.