Radioaktív anyagot loptak el Irakban
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2016. február 19. 10:28A bagdadi környezetvédelmi minisztérium egyik kiszivárgott dokumentuma szerint, valamint hét biztonsági, minisztériumi, illetve tartományi illetékesre hivatkozva jelentette február 17-én, szerdán a Reuters hírügynökség, hogy ismeretlenek veszélyes radioaktív anyagot tulajdonítottak el.
Az iraki környezetvédelmi minisztérium szóvivője nemzetbiztonsági megfontolásokra hivatkozva elzárkózott az eset kommentálásától. Az amerikai vállalat bagdadi szóvivője nem nyilatkozott, s a Weatherford houstoni székhelyéről sem válaszoltak a hírügynökség ismételt megkereséseire.
A kiszivárgott dokumentum szerint a „nagyon veszélyes radioaktív anyag" az Irídium 192-es izotópja, amelyet az olaj- és gázvezetékek anyagának gammasugárzással történő vizsgálatára használnak az esetleges anyaghibák felfedezésére.
Az iraki környezetvédelmi minisztérium egyik neve elhallgatását kérve nyilatkozó bászrai illetékese elmondta, hogy az ellopott készülék nagyjából 10 gramm Irídium 192-est tartalmazott kapszulákba zárva.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) a 2-es számú kategóriába sorolja az izotópot, vagyis helytelen felhasználás esetén maradandó egészségkárosodást okozhat azoknak, akik perceket, vagy órákat töltenek a közvetlen közelében, és halálos lehet, ha az illetők több óráig vagy napig vannak kitéve a sugárzásnak. A radioaktív izotópot gyógyászati célokra, rákbetegség kezelésére is felhasználják.
„Attól tartunk, hogy a radioaktív elem az Iszlám Állam kezébe kerülhet. Egyszerűen hozzáilleszthetik egy robbanószerkezethez, hogy piszkos bombát készíthessenek" – mondta egy vezető biztonsági illetékes. A „piszkos bomba" nem számít atomfegyvernek, hanem olyan hagyományos robbanószerrel párosított sugárzó anyag, amely robbanásakor radioaktív anyaggal szennyezi a környezetet.
A bászrai hadműveleti parancsnokság egyik szóvivője szerint az iraki hadsereg, rendőrség és titkosszolgálatok „éjt nappallá téve" dolgoznak azon, hogy megtalálják a radioaktív anyagot.