Tízfős csoporttal akartak támadni a Németországban őrizetbe vett feltételezett terroristák
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2016. június 5. 10:50Az iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezet tíz harcosának kellett volna merényletet elkövetnie a németországi Düsseldorf belvárosában az ügy Franciaországban őrizetben lévő gyanúsítottjának vallomása alapján – jelentette június 3-án, pénteken a Der Spiegel című német hírmagazin.
Az elképzelés az volt, hogy a belváros egy forgalmas útján ketten robbanóövvel öngyilkos merényletet követnek el, és a többiek igyekeznek minél több járókelőt megölni lőfegyverekkel és robbanószerkezetekkel.
A német hatóságok a február elején tett vallomás alapján indítottak nyomozást, és azért éppen csütörtökön vették őrizetbe a három Németországban tartózkodó feltételezett terroristát, mert úgy értesültek, hogy egyikük Dél-Európába akar utazni, és aggódtak, hogy szem elől tévesztik, vagy az illető újabb harcosokat visz magával Németországba – áll a Der Spiegel beszámolójában.
A Süddeutsche Zeitung című német lap pénteken azt írta, hogy a támadás tervéről beszámoló szíriai állampolgárságú, 25 éves férfi azért fordult a hatóságokhoz Franciaországban, mert megbánta, hogy az IÁ szolgálatába szegődött és nem akarta, hogy lányának egy terrorista legyen az apja.
Más német lapok pénteken egybehangzóan arról számoltak be, hogy a három másik szíriai állampolgár menedékkérő státusban volt Németországban és menedékkérőket befogadó állomásokon vették őrizetbe őket.
Az IÁ-nak egyáltalán nem lenne szüksége arra, hogy a menedékkérők között juttassa be embereit Németországba – hangoztatta ezzel kapcsolatban a német rendőri szerveknél működő egyik szakszervezet, a Német Rendőrszakszervezet (DPolG) elnöke, Rainer Wendt egy pénteki nyilatkozatában. Mint mondta, az IÁ-nak „van elég pénze, más módszert is választhat", és terroristáit csak azért küldi Európába a menekültek közé elvegyülve, hogy lejárassa a menekülteket és ellenük fordítsa a befogadó társadalom tagjait.
A szakszervezeti vezető aláhúzta, hogy nem szabad általánosító módon terrorgyanús személynek bélyegezni valamennyi menedékkérőt, menekültet. Egyben figyelmeztette a megítélése szerint jobboldali populista politikát folytató Alternatíva Németországnak (AfD) nevű pártot, hogy ne próbáljon politikai tőkét kovácsolni a düsseldorfi esetből.
Közben Berlinben a kormányszóvivői tájékoztatón a belügyminisztérium szóvivője, Johannes Dimroth kérdésre válaszolva elmondta, nem lehet messzemenő következtetéseket levonni a szövetségi legfőbb ügyészség utasítására csütörtökön őrizetbe vett három szíriai állampolgár ügyéből. Az viszont biztos, hogy a terrorfenyegetettség továbbra is magas, Németország változatlanul az iszlamista terror „célkeresztjében" van – mondta a szóvivő.
Elmondta, hogy jelenleg 499 közveszélyes szélsőséges iszlamistát tartanak nyilván és figyelnek meg a szövetségi és tartományi hatóságok.
Az igazságügyi minisztérium szóvivője, Philip Scholz kérdésre elmondta, hogy a súlyos állam elleni bűncselekményekben – így a terrorcselekmények ügyében is – illetékes szövetségi legfőbb ügyészség mintegy 120 eljárást folytat a szíriai polgárháborúval összefüggésben terrorista szervezetben viselt tagság vagy terrorista szervezet támogatásának gyanúja vagy vádja miatt. Ezeknek az eljárásoknak több mint 180 gyanúsítottjuk, illetve vádlottjuk van. Azt nem közölte, hogy milyen a Szíriát érintő és a Németország területét érintő ügyek aránya.