Ukrajna szeretné, hogy a nemzetközi megfigyelők továbbra is jelen legyenek az országban
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | 2014. március 27. 16:46Ukrán kérésre az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) a május végi elnökválasztásig megpróbál folyamatos jelenlétet biztosítani Ukrajna területén. Erről tanácskoztak március 26-án, szerdán Brüsszelben a tagállamok a NATO fegyverzet-ellenőrzést koordináló bizottságának ülésén, amelyen az Ukrajnába küldött megfigyelőcsoport magyar vezetője Ács Gábor is részt vett.
Ács Gábor szerint Magyarország, a Magyar Honvédség az EBESZ megfigyelő missziójában szerepet vállalhat, de végső döntés még nem született erről, viszont vendégellenőri részvételét a fegyverzet-ellenőrzési csoportokban felajánlotta.
Az Ács Gábor által vezetett csoport március 5-án érkezett Ukrajnába, miután az ország meghívta az EBESZ tagállamait, hogy a „szokatlan katonai tevékenység okozta aggodalmakat" eloszlassák. A megfigyelők csoportjának mandátuma eredetileg március 12-ig szólt, és az lett volna a feladata, hogy a Krím félszigeten a katonai tevékenységet tanulmányozza. Négyszer próbáltak bejutni a Krím félszigetre, de a csoportot mindannyiszor fegyveresek által őrzött útzáraktól fordították vissza, megakadályozva a bejutást a félszigetre.
Így később Ukrajna kétszer módosította meghívását, és arra kérte a résztvevő államokat, hogy március 20-ig szóló mandátummal Dél-, illetve Kelet-Ukrajna területén hajtsák végre feladatukat. A misszió különböző fázisaiban 32 EBESZ-tagállam 77 képviselője vett részt, köztük két magyar tiszt is.
A csoport tevékenységének befejezése után hétfőn Ács Gábor az MTI-nek azt mondta: Kelet-Ukrajnában nem találkoztak olyan katonai tevékenységgel, amely bármelyik félben aggodalmat kelthetne.
Az EBESZ múlt péntek esti ülésén döntött egy ukrajnai megfigyelő misszió kiküldéséről.
A kéthetes konzultációk után hozott határozat értelmében először száz megfigyelőt küldenének ki hat hónapos időtartamra, akik Ukrajna valamennyi régióját felkeresnék, a Krím kivételével. A misszió létszámát legfeljebb 400 főre kibővíthetnék, és mandátumát további hat hónapra meghosszabbíthatnák, ha az EBESZ állandó tanácsa Ukrajna kérésére így dönt.
Ez idáig egy EBESZ-misszió kiküldése meghiúsult az Oroszországi Föderáció ellenállásán, jelesül azon, hogy mely területekre küldenék a megfigyelőket. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter korábban kijelentette, hogy lehetségesnek tart egy EBESZ-missziót, de a Krímet kizárja ebből.
Az orosz biztonsági tanács pénteki ülésén, amelyen Vlagyimir Putyin államfő elnökölt, Lavrov közölte, hogy az orosz külügyminisztérium „gyakorlatilag egyeztette" az EBESZ-szel a megfigyelői misszió kiküldését Ukrajnába, mégpedig, mint mondta, annak „nemcsak déli és délkeleti, hanem nyugati és központi területeire is, ahol az elmúlt hónapokban nagyon kellemetlen incidensek történtek".