Lángoló autó, tűzoltó katonák a hadikikötőben
Szöveg: Szűcs László | 2008. szeptember 3. 13:38Regionális módszertani gyakorlat – ez volt a hivatalos neve annak, az augusztus utolsó hetében megrendezett kiképzésnek, melyen a fővárosi tűzoltó parancsnokság munkatársai és az MH 1. HTHZ hadihajós katonái vettek részt a Magyar Honvédség újpesti hadikikötőjében. A katasztrófavédelmi gyakorlat célja az úszóműveken bekövetkezett tüzek oltása, a víz alá került roncsok felkutatása, valamint a vízben lévő személyek mentése volt.
A honvedelem.hu szerkesztőségét Szilágyi Zsolt őrnagy, az alakulat parancsnokának hadihajós helyettese tájékoztatta. Megtudtuk: a gyakorlatot egy elképzelt szituációra építették fel a tűzoltók és a katonák. Eszerint egy autókat szállító folyami kompon ismeretlen okok miatt kigyullad az egyik gépjármű, a másik pedig a vízbe esik. A tűz átterjed a hajóra is, az utasok egy része a vízbe menekül a lángok elől. A fővárosi tűzoltó parancsnokság azonnal riadóztatja a Szent Flórián nevű tűzoltó hajóját, ám annak megérkezéséig a Magyar Honvédség egyik, a baleset közelben tartózkodó, aknamentesítő hajójának segítségét kérik.
– A közös gyakorlattal sikerült bebizonyítanunk, hogy az AM–31-es hadihajó, valamint az ezen szolgáló állomány, az ez évi technikai modernizációnak köszönhetően, a katasztrófavédelmi feladatok során alkalmassá vált a tűzoltókkal való sikeres együttműködésre – értékelte a gyakorlatot az alakulat parancsnokhelyettese.
Szilágyi őrnagytól megtudtuk azt is, hogy a tűzoltás nem jelentett új feladatot a hadihajós katonáknak. Hiszen szakfelkészítésük részeként rendszeresen gyakorolják a tűzriadóból adódó feladatokat. Egyrészt az úgynevezett önoltást – vagyis, amikor a saját hajón kell megfékezni a tüzet –, illetve a különféle, vízen lévő, égő tárgyak oltását is. Mindehhez természetesen a hadihajókon is megvan a szükséges felszerelés: a kézi, tűzoltó-készülékeken és a hordozható tűzoltó szivattyú mellett a hajók első és hátsó fedélzetén egyaránt található tűzcsap is.
A hadihajósok egyébként nemcsak a Dunaújváros nevű aknamentesítővel vettek részt a közös gyakorlaton, mivel a technikai támogatás, vagyis a kompot szimbolizáló pontonelem, és az ezt mozgató BMK motorcsónak biztosítása is a katonák feladata volt.
Szilágyi Zsolt őrnagytól megtudtuk: a sikeres gyakorlaton felbuzdulva a hadihajósok és a tűzoltók is azt tervezik, hogy jövőre megismétlik a közös, katasztrófavédelmi kiképzést. Akkor azonban már nem az újpesti hadikikötő „védettségében", hanem a nyílt vízen, vagyis a Dunán gyakorolnak majd.
További képek:
Fotó: MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Zászlóalj