Magyar Edzők Napja
Agócs Mihály kapta a sportállamtitkárság által életre hívott nevelőedzői életműdíjat
Szöveg: honvedelem.hu / MTI | Fotó: dr. Schmidt Ádám hivatalos Facebook-oldala |  2024. szeptember 28. 6:48Négy kiváló nevelőedző is elismerésben részesült a Magyar Edzők Napja alkalmából tartott díjátadó ünnepségen a Puskás Arénában; a hivatásukat legmagasabb szinten gyakorló szakemberek a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkársága kezdeményezésére életre hívott Kemény „Fecsó” Ferenc Nevelőedzői Életműdíjat és Gerevich György Nevelőedzői Díjat vehették át.
Az elismeréseket a sportirányítás a Nemzeti Sportügynökséggel (NSÜ), a Sportegyesületek Országos Szövetségével (SOSZ) és a Magyar Edzők Társaságával (MET) együttműködve hozta létre. Az életműdíjat első alkalommal Agócs Mihálynak, a KSI SE kajak-kenu edzőjének ítélték oda.
Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár a díjátadón hangsúlyozta, hogy a legfiatalabbakkal foglalkozó szakembereknek összetett a feladatuk, hiszen a pályán elvégzett munkán túl olyan értékeket kell átadniuk a gyerekeknek, amelyeknek akkor is hasznát veszik, ha végül nem lesznek belőlük élsportolók, hanem az élet más területén találják meg a jövőjüket.
„A sportirányításban továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk az edzőinkre, így a nevelőedzők sportért végzett szolgálatára is. Fontos célunk volt, hogy növeljük anyagi és társadalmi megbecsülésüket. Ezért kezdeményeztük, hogy a Magyar Edzők Társasága köztestületként folytathassa működését, a Kiemelt Edző és Utánpótlásedző Programok mellett elindítottuk a nevelőedzőket támogató programunkat, valamint létrehoztuk a Gerevich György Nevelőedzői Díjat és a Kemény „Fecsó” Ferenc Nevelőedzői Életműdíjat” – fogalmazott a sportállamtitkár, aki beszédében méltatta az első életműdíjast.
„Agócs Mihály egykori tanítványai sok csodálatos érmet és dicsőséges sportpillanatot szereztek hazánknak. Mégis, amikor egyszer megkérdezték, hogy edzői pályafutásában mire a legbüszkébb, így válaszolt: >fontos, hogy legyenek egy országnak jó, sikeres sportolói, de tisztességes embereket nevelni fontosabb<. Az ő, illetve edzőtársai elhivatottságának és emberségének számos nagyszerű sportolót, de talán még annál is több tisztességes embert köszönhet Magyarország” – idézte az államtitkárság közleménye Schmidt Ádámot.
Agócs Mihály több mint 34 éves edzői pályafutása során több generációt nevelt ki, ezek tagjaként olyan legendás sportolókat, mint a hatszoros olimpiai bajnok Kozák Danuta, a háromszoros ötkarikás aranyérmes Szabó Gabriella, a kilencszeres világbajnok Paksy Tímea és a hétszeres világbajnok Benedek Dalma.
Az életműdíj mellett ismét három kiváló szakembert ismertek el Gerevich György Nevelőedzői Díjjal, amelyet havonta ítélnek oda és negyedévente adnak át az arra érdemeseknek.
Jámbor Gyöngyi testnevelő tanár, úszó- és futóedző, úszásoktató, a KSI SE öttusa szakosztályának oszlopos tagja, Papp András, 3. danos tekvondóedző, illetve Harsányi Mária, a szekszárdi kosárlabda kulcsszereplője részesült elismerésben.
Nevelőedzői díjazottra sportági szakszövetségek, illetve a SOSZ tagszervezetei jelölhetnek szakembereket, a díj odaítéléséről a sportért felelős államtitkárság, az NSÜ és a MET képviselőiből álló szakmai grémium dönt.
A havi elismeréshez kapcsolódóan létrehozott életműdíj győztesét szintén a szakmai grémium választja ki a jelöltek közül.
A Gerevich György Nevelőedzői Díj nettó 250 ezer forint, míg a Kemény Ferencről elnevezett nevelőedzői életműdíj nettó 1 millió forint pénzjutalommal jár.
Nevelőedzőket díjaztak