Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Obama ismét az összefogás mellett tett hitet

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2010. május 23. 7:41

Az Egyesült Államok nem cselekedhet a saját szakállára nemzetközi téren – hangoztatta az amerikai elnök szombaton, amikor kormánya új nemzetbiztonsági stratégiáját körvonalazta. Barack Obama a West Point-i katonai akadémia hallgatói előtt mondott beszédében a nemzetközi együttműködést állította külpolitikájának a középpontjába.

“Századunk terhei nem nyomhatják egyedül Amerika vállait" – hangoztatta az elnök.

Ellenfeleink szeretnék, ha Amerikából elszállna az erő azáltal, hogy túl sokat vállal magára."

Egyben megerősítette, hogy az al-Kaida terrorcsoport elleni küzdelem része egy szükséges és igazságos nemzetközi összefogásnak. “Ez a fenyegetés nem fog egyhamar elmúlni. Egy dolog azonban legyen világos: az al-Kaida és szövetségesei kis figurák, akik a történelem rossz oldalán állnak" – szögezte le Obama, hozzátéve: történelme során az Egyesült Államok gyakran lépett fel másokkal összefogva. Példaként említette a II. világháborút és a hidegháború időszakát.

“Mi vagyunk az Egyesült Államok. Mi gyűrtük le a fasizmust, mi éltük túl a kommunizmust. Átéltünk zavaros időket, és megerősödve kerültünk ki belőlük, és így lesz ez a jövőben is" – jelentette ki az ezer végzős hallgató előtt az elnök.

Obama beszédében ismét kezet nyújtott az iszlám világnak. Miközben azzal vádolta az al-Kaidát, hogy eltorzítja az iszlám vallás értékeit, kerülte az olyan kifejezések használatát, mint a “háború a terror ellen", vagy “iszlamo-fasiszta". Elődje, George W. Bush rendszeresen alkalmazta ezeket beszédeiben, és ezzel sok muzulmánt elidegenített Amerikától.

“A szélsőségesek azt akarják, hogy háború törjön ki Amerika és az iszlám között, csakhogy a muzulmánok részei a mi nemzeti életünknek" – szögezte le Obama.

Az elnök munkatársai úgy harangozták be a szombati beszédet, mint ízelítőt a jövő héten nyilvánosságra hozandó nemzetbiztonsági stratégiából. Ez utóbbi olyan politikai dokumentum, amelynek megfogalmazására törvény kötelez minden amerikai elnököt.