Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Szolnok-Ilovszkoje 1942–2012” – expedíció Oroszországba

Szöveg: Galambos Sándor |  2012. augusztus 13. 13:59

„A háború idején a parancsnokok búcsúztatták a frontra induló katonákat. Ezt a hagyományt felelevenítve búcsúzok tőletek, hiszen ti is a frontra indultok, de szerencsére már békében, az elődök nyomdokait keresve, közösen az orosz kutatókkal” – köszönt el az oroszországi Ilovszkojébe induló régészeti kutatócsoport tagjaitól augusztus 13-án, hétfőn Nagy János ezredes, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnokhelyettese.

1595940039
Elindult Oroszországba az a katonákból, repüléstörténészekből, kutatókból álló csoport, amelynek tagjai az ilovszkojei repülőtér teljes felmérésére, Horthy István főhadnagy lezuhanási helyének detektoros meghatározására és az alekszejevkai temetőben nyugvó Pánczél Imre hadnagy sírjának felkutatására vállalkoztak.

A „Szolnok-Ilovszkoje 1942–2012"  nevet viselő expedíciót Magó Károly zászlós, az MH 86. Helikopter Bázis kutatója vezeti, a csoport tagjai: Légrády Lajos, a Magyar Roncskutató Egyesület elnöke, Punka György, az egyesület repüléstörténésze, Valter János főtörzsőrmester, Galambos Gábor és Takáts László kutatók, valamint Kálinger Roland őrnagy, a bázis tábori lelkésze.

Az expedíció tagjai remélik, hogy a repülőtéren alkatrészdarabokat is találnak majd, mert feltételezik, hogy az oroszok áttörése után a földön maradt repülőgépeket szétbontották.

„Ilovszkoje és Podszerednye az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis és jogelődjének kiemelt jelentőségű emlékhelyei, de 1943 januárja óta nem járt kutatócsoport a helyszínen.

1595940039
Ennek a mostani kutatócsoportnak kell felmérnie a helyszínek állapotát, felkutatni az egykori harcok nyomait és megkeresni az élő szemtanúkat. Az elsők lesznek 1943. január óta, akik a helyszínen emlékezhetnek meg a súlyos harcok hőseiről és hősi halottairól, valamint a kormányzóhelyettes hősi haláláról" – indította útnak az expedíció tagjait Nagy ezredes.

Az egykori repülőtér átvizsgálása és jelenlegi helyzetének dokumentálása mellett a kutatók a közeli falucskába, Podszerednyébe is ellátogatnak – a szovjet csapatok által bekerített magyarok itt próbáltak meg kitörni a gyűrűből. A falu útelágazásánál halt meg a szolnoki vadászosztály parancsnoka, Zétényi-Csukás Kálmán alezredes, aki a háborúban elesett legmagasabb rendfokozatú magyar légierős tiszt volt.

Az expedícióval tartó Kálinger Roland őrnagy a helyszínen az áldozatok emlékének szentelt tábori misét celebrál majd.

A kutatók munkáját az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Hadisírgondozó Hivatal, valamint a Zrínyi Média Kft. mellett sok civil szervezet és vállalkozó is támogatja; a csoport tagjai a tervek szerint augusztus 23-án érkeznek majd haza.

1595940039

 Fotó: A szerző felvételei