Tinta, betyárok és a pónilovak
Szöveg: Kánya Andrea | 2009. március 16. 9:56Ugyan az eső nem mosta el a korai délelőtti órákban a március 15-i programokat, de a kedvezőtlen időjárás így is közbeszólt már kora délután. Ám amíg el nem eredt, kicsik és nagyok egyaránt jól érezhették magukat Budapest különböző pontjain. Így például a Roosevelt téren is, ahol huszárbemutatót tartottak.
A Lánchídon több színpadon is bejelenthették a 12 pontot, sőt, meg is írhatták azt, korabeli asztalnál találkozhattak Teleki Blankával, vagy épp énekelhették a forradalmi dalokat.
Vasárnap, március 15-én korán délelőtt még szép idő volt, így az érdeklődők nyugodtan végignézhették a Nemzeti Múzeum kertjén megrendezett előadást. A délelőtti műsor után egy kellemes sétával hamar átérhettünk a Roosevelt térhez, ahol dél körül már kisebb tömeg várta a huszárbemutató kezdetét.
A Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség szervezésében ötven ’48-as huszár és honvéd vonult lovakkal, a családokat pedig társzekerekkel utaztatták a Lánchíd tövében, a Roosevelt téren.
A látogatók a betyártáborban az 1848-ban betyárokból alakult nemzetőr-szabadcsapatokra emlékeztek meg, valamint a nap folyamán három kétlovas hintóval kocsikázhattak a téren.
A helyszínen óránként lovasbemutatót tartottak, a gyermekek pedig részt vehettek a kishuszár próbán, amelyen elsajátíthatták a nyergelés, a felszerszámozás mesterségét, kipróbálhatták magukat ezredkürtösként és tábori szakácsként, versenyezhettek abban, hogy ki gombolja be a leggyorsabban a huszárdolmány összes gombját, és ki bánik a legügyesebben a karikás ostorral. De ha ehhez nem lett volna kedvük, akkor egyszerűen csak simogathatták a csodaszép lovakat, illetve a bemutatón megjelent két pónilovat is.
Mindeközben a Lánchídon „A szabadság 12 pontja" nevű játékos próbatétel vette kezdetét. A hídon tett séta során összesen 12 állomáson kellett a gyermekeknek bizonyítani tudásukat, énekelni, szavalni volt lehetőségük, és ha mindez megvolt, a játék végén bizonylatot kaptak.
A különböző helyszíneken korabeli jelmezekbe öltözött színészek játszották a forradalmi ifjak szerepét, láthattunk korabeli, étellel megrakott asztalt, Teleki Blanka is megjelent a helyszínen, sőt, a Landerer nyomdában mi magunk írhattuk tintával és tollal a 12 pontot.
Aki minden helyszínen teljesítette a feladatokat – azaz készített kokárdát, székre állva felolvasta a 12 pont egy-egy részletét, a történelmi kvíz kérdésekre választ adott, vagy a hajókötéldobásban első volt – és erről pecsétet is szerzett a helyszíneken, az forradalmi hitokmányt, végül nemzetőroklevelet kapott.
fotók: a szerző felvételei