Újabb országokban várhatók tüntetések
Szöveg: Szűcs László | 2011. február 22. 7:08Egyelőre nem lehet még tudni, hogy mi lesz az Észak-Afrikában és a Közel-Keleten zajló események kimenetele, az azonban valószínű, hogy újabb országokban kezdődnek tömegtüntetések. Az Egyiptomban lezajló változások pedig az egész régió helyzetét meghatározzák majd – mondta Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő, akit arra kértünk, értékelje a forrongó térségben már megtörtént és meg jelenleg is zajló eseményeket.
A kialakult helyzetet értékelve mindenképpen beszélni kell arról – emelte ki a biztonságpolitikai szakértő –, hogy mik voltak a megmozdulások kiváltó okai? Tunéziában és Egyiptomban egyértelműen a szociális jellegű problémák vezettek a változásokat elindító tömegtüntetésekhez. A különbség legfeljebb annyi volt, hogy Tunéziában a politikai követeléseket később fogalmazták meg, míg Egyiptomban már a kezdetektől együtt jelentkeztek a politikai és a szociális követelések.
„A tüntetésekre mindkét országban elsősorban a fiatalok szociális és gazdasági elégedetlensége miatt került sor. A tüntetők kezdetben a gazdasági helyzet javítását, a munkanélküliség illetve a korrupció megfékezését követelték" – mondta a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének (SVKI) igazgatója, hozzátéve: a munkanélküliség nagyon komoly probléma ezekben az országokban. Egyiptomban például a munkanélküliek 87 százaléka a 15-29 év közötti korcsoportból kerül ki. Mindez azért érdekes, mert ez a populáció teszi ki a lakosság hetven százalékát.
A biztonságpolitikai szakértő szerint az elmúlt hetek eseményeiben nagy szerepe volt az elektronikus médiumoknak és az internetnek is. „Sokan youtube-, facebook- és twitter forradalmat emlegettek. Én magam nem értek ezzel egyet, de kétségtelen tény, hogy fontos eszköze volt a világháló ezeknek az eseményeknek" – fogalmazott Tálas Péter.
Az SVKI igazgatója úgy látta, hogy a médián kívül nagyon fontos a hadsereg szerepe. Egyiptomban és Tunéziában is nagy társadalmi presztízzsel rendelkező hadsereg működik, és láthatóan kulcsfontosságú szerepet töltöttek be az eseményekben. „A hadseregeket vizsgálva pontosan láthatóak azok a különbségek, amelyek az észak-afrikai és a közel-keleti eseményeket jellemzik. Tunéziával és Egyiptommal szemben – ahol a hadsereg megtagadta, hogy a tüntetőkre lőjön, megakadályozva ezzel a nagyobb vérontást és a káoszt – Líbiában már beavatkoztak a katonák az eseményekbe. És ennek a következménye több tucat halott és sebesült lett" – hangsúlyozta a biztonságpolitikai szakértő.
Ennél valószínűbb azonban az a forgatókönyv, amely szerint a katonai és a politikai vezetés a változások irányításával igyekszik majd fenntartani a befolyását és pozícióját. A hadsereg pedig amellé fog állni, aki a leginkább győzelemre számíthat. „Nagy a kísértés arra, hogy a liberalizálás után ismét egy autoriter rendszer jöjjön létre. Ez azonban nem az európai fogalmakkal leírt demokráciához fog vezetni" – fogalmazott az SVKI igazgatója.
A térség további, forrongó országaival kapcsolatban Tálas Péter elmondta: külön kell választani az országokat. Az egyiptomi és a tunéziai eseményekhez hasonlatos az, ami Jemenben és Líbiában zajlik, hiszen az itteni tiltakozásokat is a szociális problémák váltották ki, emellett pedig a diktatúra ellen szólnak. Ráadásul mind Jemenben, mind pedig Líbiában a társadalom nagy része szegénységben él.
Tálas Péter hozzátette: az eddigiektől teljesen különböznek azok az események, amelyek Iránban és Bahreinben zajlottak és zajlanak jelenleg is. A perzsa országban a zöld mozgalom körül tömörülő ellenzék a rendszer reformját és liberalizálását követeli, nem pedig a rezsim megbuktatását kívánja elérni. A bahreini megmozdulások pedig a többségi síita társadalom, illetve az uralkodócsalád körül tömörülő és a kormányon lévő szunnita kisebbség közötti politikai-gazdasági törésvonal miatt robbantak ki. Bahreinben emiatt viszonylag nagy egy polgárháború kirobbanásának valószínűsége, amely miatt a hadsereg jóval keményebben avatkozhat be az eseményekbe, mint tette azt például Egyiptomban.
Arra a kérdésre válaszolva, miszerint lehet-e folytatása más országokban is az eddig tapasztalt tömegtüntetéseknek, Tálas Péter elmondta: elképzelhető, hogy Algériában, Marokkóban és Jordániában lesznek még hasonló megmozdulások. Ugyanakkor az egyiptomi változás jelenti a legnagyobb változást a régióban, mégpedig azért, mert ennek az országban van egyedül stratégiai jelentősége. Az Egyiptomban lezajló változások az egész térségre kihatással lesznek, s legfőképpen Izraelt fogják érinteni. A zsidó államban vélhetően elmélyül a stratégiai elszigetelődés, mégpedig azért mert pillanatnyilag nem lehet tudni azt, hogy a jövendő egyiptomi hatalom szövetségese kíván-e maradni?
Fotó: Archív