Újgenerációs rombolót fejlesztenek az oroszok
Szöveg: Háború Művészete | 2010. március 13. 13:22Oroszországban megkezdődött egy újgenerációs romboló hadihajó fejlesztése a haditengerészet számára. Napjainkban, első lépésként a leendő hadihajó alakját vetik papírra, valamint a keletkező dokumentáció regisztrációját készítik elő. Ezeket a tervezési és szervezési munkákat a tervek szerint 30 hónap alatt fejezik be.
A projekt egyelőre sem számot, sem elnevezést nem kapott.
A leendő, multifunkciós rombolót egy modern rakétakomplexummal fegyverzik fel, amelynél univerzális, függőleges kilövésre alkalmas rakétaindító állványokat alkalmaznak. A komplexum egyaránt alkalmas földfelszíni, vízfelszíni és vízalatti célok elleni rakétaindításra. A rombolót mindezek mellett légvédelmi rakétarendszerrel is ellátják, amely kis-, közepes- és nagyhatótávolságú rakéták alkalmazására egyaránt alkalmas.
A romboló fegyverzetéhez a tervek szerint egy univerzális tüzérségi löveg is tartozni fog, amelyeket partmenti és tengeri célok ellen lehet majd alkalmazni nagypontosságú, irányítható lövedékek használatával.
A rombolót a lopakodó technológia alkalmazásával fogják megépíteni, amelynek köszönhetően nagymértékben csökken a hadihajó felderíthetőségének lehetősége. A leendő rombolót egyedülálló túlélőképessége is megkülönbözteti a napjainkban alkalmazottaktól. A rombolón helyet kap egy hangár is, amely két tengeralattjáró-elhárító helikopter elhelyezésére szolgál majd.
A tervek szerint a tízezer tonna vízkiszorítású romboló korlátlan hajózóképességgel fog rendelkezni, maximális sebessége elérheti a 30 csomót. A hajó meghajtásáról gázturbinás hajtóművek gondoskodnak.
Az orosz haditengerészet állományában jelenleg hét romboló teljesít szolgálatot, amelyeket a projekt 956 „Szarics" keretein belül építettek. Ezen rombolók fegyverzetéhez többek között „Moszkitó" típusú hajóelhárító rakéták, „Hurrikán" típusú légvédelmi rakétakomplexum, tüzérségi löveg és torpedóvető berendezések is tartoznak. A hajók vízkiszorítása 6,5 tonna, maximális sebességük 33,4 csomó, míg hatótávolságuk 4,5 ezer mérföld.