Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Vitézséggel és hűséggel

Szöveg: honvedelem.hu |  2012. február 6. 11:46

Buda várában áll egy impozáns épület a Szent György tér 1–2. szám alatt. Neve és „rangja”: Sándor-palota, köztársasági elnöki rezidencia, az elnöki hivatal szűkebb pátriája. A világörökség eme szeglete hatvanhat év után ismét magyar honvédek – honvéd palotaőrök – mindennapi szolgálatának színhelye. Róluk (is) szól parancsnokuk, Kiss Ferenc honvéd palotaőr alezredes „napi blogja”…

Petőfi Sándor-laktanya, reggel hat és hét óra között…
Alegységünk székhelyére, az MH Támogató Dandár központi objektumába egyre-másra érkeznek be katonáim. Honvéd palotaőreim. Egyik lövész, másik felderítő, harmadik díszelgő vagy épp logisztikus volt Tatán, Debrecenben, Hódmezővásárhelyen és a fővárosban. Nem mindenkinek volt benne a katonakarrierjében ez a budapesti laktanya. Hát még az, hogy Budán, az elnöki palotánál strázsáljanak harmadnaponta. Nekem sem. Huszonnégy éve még a Lenkey kollégium végzős növendéke voltam Egerben, aztán Szentendrén, a Kossuthon előbb elvégeztem a felderítő tiszthelyettes iskolát, majd négy év múltán gépesített lövész tisztként avattak hadnaggyá. Első szolgálati beosztását álmából felkeltve is elmondja minden katona. Én az MH Budapesti Őr- és Díszezred Díszzászlóaljának 4. századánál 3. szakaszparancsnoki beosztásban kezdtem. Minden lépcsőfokot végigjártam, ami csak a díszelgő szakmában létezik. Közben elvégeztem egy mesterkurzust a Zrínyi-egyetemen, katonai vezetői szakon. Három-négy hónappal ezelőtt pedig nagy megtiszteltetésként, a 32. Budapest Díszzászlóalj parancsnoki tisztét felcserélhettem a 32. Nemzeti Honvéd Díszegység parancsnokhelyettesi, egyben Honvéd Palotaőrség parancsnoki beosztására…

A mai szolgálat emberei mind egy szálig időre, hétre beértek. Minden nap 7.25-kor indul velük a busz Budára, a Sándor-palotához. Addigra rendben kell lenni egyenruhának, fegyvernek, léleknek…

További részletek a Magyar Honvéd magazin február 10-én, pénteken megjelenő számában!