Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar Honvéd 2023. május

2023. május 12. 12:55

A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.

SEREGSZEMLE

Fáklyásmenet

Az MH Kiss József 86. Helikopterdandár hajózói a Blue Target 2023 elnevezésű gyakorlaton sikeres infracsapda-indítást hajtottak végre Tatárszentgyörgy térségében. A feladatot két H145M típusú többfeladatú katonai helikopterrel teljesítették: az egyik forgószárnyas szórta az infracsapdákat, míg a másik gépről – a katonai sajtó közreműködésével – a légtérből is dokumentálták a látványos mozzanatot.

Összhangban

Katonai bemutatót tartottak a X. országos rendőr- és tűzoltónapon a budapesti Városligetben. Az érdeklődők az Országgyűlési Őrség és az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár csoportjának mentési akcióját is megtekinthették.

Kétéltűek

A tavaszi idő beköszöntével az MH II. Rákóczi Ferenc 14. Műszaki Ezred gépei is kivonultak az alakulat gyakorlótereire, hogy segítségükkel a katonák elvégezhessék az éves rendes kiképzési feladataikat.

Faltól falig

Az épületharcászatot gyakorolták a Nemzeti Közszolgálati Egyetem honvéd tisztjelöltjei Újdörögdön, a katonai szakzsargonban csak „romvárosként” emlegetett gyakorlótéren.


FÓKUSZBAN A HONVÉDSEREG LÉTREHOZÁSA

Hadsereg születik

Magyarország történelmének meghatározó eseménye volt az 1848/49-es forradalom és szabadságharc. Az akkor kivívott reformok nyomán indulhatott meg a polgári átalakulás, de ez az időszak hasonló jelentőséggel bírt a hadseregszervezés szempontjából is. Az utóbbit illetően mérföldkőnek tekinthető, amikor 175 éve a Batthyány Lajos miniszterelnök vezette kormány döntést hozott egy merőben új, a császári-királyi haderőtől független, tíz zászlóaljból álló önkéntes katonaság, a honvédség létrehozásáról.

Alapozó munka

A pesti forradalom és az 1847–48. évi utolsó rendi országgyűlésen hozott áprilisi törvények, vagyis a magyar polgári átalakulás vívmányainak védelméhez mindenképp katonai erőre volt szükség. Ugyanakkor hazánk nem rendelkezett reguláris hadsereggel ez idő tájt – csak a Habsburg Birodalom. Ezen kívánt változtatni számos nemzeti érzelmű politikus és katona, élükön Batthyány Lajos miniszterelnökkel.

Egy nap krónikája

Hazánk másfél éves szabadságharcának nyitányát az 1848. március 15-én kirobbant és egyetlen nap alatt véráldozat nélkül győzelemre vitt pesti forradalom jelentette.

Toll helyett kard

A 19. század első felének legnagyobb hatású magyar költője, Petőfi Sándor az 1848/49-es forradalom és szabadságharc során fegyveres szolgálatot is vállalt. Életének ezt a viharos szakaszát azonban korántsem csak katonai sikerek és dicsőséges pillanatok jellemezték.

Forradalmi jelkép

Az 1848. március 15-i forradalom talán legfontosabb jelképe a kokárda volt: a nemzeti színű szalagrózsához kapcsolódó érdekességekről dr. Hermann Róbert történésszel, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettesével beszélgettünk.


HÁTORSZÁG

Rendkívüli lelet

Első alkalommal bukkantak magyar felségjelzésű Focke-Wulf gyártmányú Fw 190 típusú vadászrepülőgép roncsaira hazánkban. Az Ajka közelében fellelt második világháborús légi járművel együtt feltehetőleg a pilóta földi maradványait is megtalálták.

Közérdekű

Hasábjainkon közöljük az elhunytak névjegyzékét, melyet a 2023. március 27. és április 21. között beérkezett adatok alapján állított össze a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége. Hírt adunk továbbá arról, hogy pályaorientációs nap során iskolás csoportokat fogadott az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár a Petőfi Sándor laktanyában.