Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar Honvéd 2024. augusztus

2024. augusztus 16. 11:19

A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.

HADERŐ

Szakmaiság és lojalitás

Meghívott hozzátartozóik, barátaik, ismerőseik jelenlétében a budapesti Hősök terén tett fogadalmat hazánk védelmére az „Acélkocka” Alap Altiszti Tanfolyamon végzett 355 katona. A 2024. július 13-án megrendezett ceremónián részt vett Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes és Kajári Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnökének helyettese is.

SEREGSZEMLE

Próbalövések

Az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár és az MH Dombay Miksa 4. Területvédelmi Ezred 46. területvédelmi zászlóaljának kijelölt állománya Hirtenberger M12 típusú aknavetővel hajtott végre éleslövészetet a bakonykúti lőtéren.

Parancsnok születik

A területvédelmi erők leendő raj- és szakaszparancsnokainak felkészítése zajlott július második felében az ócsai kiképzőbázison. A kéthetes erőpróbán a Magyar Honvédség hét területvédelmi ezredének tartalékos katonái komplex művelet keretében adtak számot elméleti tudásukról és annak gyakorlati alkalmazásáról.

FÓKUSZBAN AZ 1848/49-ES SZABADSÁGHARC VÉGJÁTÉKA

Búcsú a fegyverektől

1849 nyara meghatározó időszaknak bizonyult a magyar szabadságharc szempontjából. Július folyamán Görgei Artúr tábornok az ország északi részén folytatott bátor hadjáratával megakadályozta az osztrák császári, illetve a velük szövetséges orosz cári erők egyesülését, megteremtve ezzel annak lehetőségét, hogy a délen csoportosuló honvédseregnek csak Haynau katonáival kelljen szembenéznie. A végül mindent eldöntő összecsapásra 175 éve, 1849. augusztus 9-én, Temesvárnál került sor.

Az utolsó fejezet: Komárom

A szabadságharc kimenetelét eldöntő temesvári csata idejére a legtöbb mellékhadszíntéren már lezárultak a fegyveres összecsapások. A kivételt a komáromi erődrendszer térsége jelentette: a Klapka György tábornok vezette várvédők csak 1849 októberének első napjaiban adták át az erősséget, miután a császári oldal garantálta a katonák és a városban tartózkodó összes civil büntetlenségét.

Végjáték

A honvédsereg 1849 nyarán már nem tudta megismételni a dicsőséges tavaszi hadjárat sikereit, ami jórészt a parancsnoki karban történt személyi változásokkal hozható összefüggésbe, de a Kossuth Lajos és Görgei Artúr között elmérgesedő viszony, illetve az orosz intervenció sem segített a helyzeten. Julius Haynau táborszernagy, osztrák fővezér pedig úgy aratott győzelmet Temesvárnál, hogy jó pár napig ő maga sem tudta, ezzel voltaképpen lezárta az egész magyarországi háborút. Minderről, illetve az 1848/49-es forradalom és szabadságharc utolsó hónapjainak egyéb fontos eseményeiről a korszak elismert szakértőjével, dr. Hermann Róbert történésszel, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnokának tudományos helyettesével beszélgettünk.

HÁTORSZÁG

Ahol repül az idő

Idén nyáron három honvédelmi tábort szervezett a székesfehérvári MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár. A tábori élettel kapcsolatos kihívásokról és tapasztalatokról kérdeztük Jurácsik Gábor hadnagyot, aki táborparancsnokként irányította a résztvevőket.

Közérdekű

Hasábjainkon közöljük az elhunytak névjegyzékét, melyet a 2024. június 24. és július 26. között beérkezett adatok alapján állított össze a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége. Hírt adunk továbbá arról, hogy az Üllő külterületén zajló római kori ásatások helyszínén második világháborús lőszereket és kézigránátokat találtak, melyeket a honvédség tűzszerészei elszállítottak a Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére.

A folyóirat digitális változata megvásárolható a Zrínyi Kiadó webáruházában. Bővebb információkért kattints ide