Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar Honvéd 2024. június

2024. június 14. 11:23

A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.

SEREGSZEMLE

Nincs megállás

Rajtaütés ellenséges csapaton, a partraszállással kapcsolatos ismeretek felfrissítése, a járőrt ért támadás elhárítása, bajba került békefenntartók kimenekítése, vízi járművek elfoglalása: mozgalmas gyakorlatokat tudhatnak maguk mögött az MH vitéz Bertalan Árpád 1. Különleges Műveleti Dandár katonái.

Bombakeresők

A rögtönzött robbanószerkezetek felkutatásához és vizsgálatához szükséges ismereteket sajátíthatták el az MH Altiszti Akadémia Nemzetközi Kiképző Alosztálya által nemrég megtartott szakmai tanfolyam résztvevői.

Amerikából jöttem…

A hosszú távú együttműködés jegyében tartott közös kiképzést Újdörögdön az MH Klempa Kálmán 7. Területvédelmi Ezred, illetve az Ohiói Nemzeti Gárda kijelölt állománya.

FÓKUSZBAN A 80 ÉVE TÖRTÉNT NORMANDIAI PARTRASZÁLLÁS

A vég kezdete

D-Day, Overlord hadművelet, a leghosszabb nap. Mindegyik kifejezés ugyanazt az eseményt takarja: az angolszász erők normandiai partraszállását, a második világháború, egyben a hadtörténelem egyik legnagyobb katonai vállalkozását, amelyre 80 éve, 1944. június 6-án került sor.

Fronthelyzet

A normandiai partraszállást (tágabb értelemben véve pedig az európai második front megnyitását) a szövetségesek rendkívül intenzív és bonyolult diplomáciai alkudozásai előzték meg. A döntés során a politikai szempontok legalább akkora súllyal estek latba, mint a katonaszakmai megfontolások.

Minden félrement

Miközben a nyugati szövetségesek Normandia irányából, a szovjet Vörös Hadsereg pedig keletről közelített Németország határai felé, az Adolf Hitler hatalmát megdönteni készülő ellenállás tagjai elérkezettnek látták az időt a Führer meggyilkolására. A merényletre 1944. július 20-án került sor. A bombát egy minden gyanú felett álló főtiszt vitte a diktátor rastenburgi főhadiszállására: Claus Philipp Maria Schenk Graf von Stauffenberg ezredes, aki a nemzetiszocializmus hívéből lett a balsikerű államcsíny kulcsfigurája.

Más kávéház

A Csendes-óceáni hadszíntéren 1944. június 19–20-án, a Mariana-szigeteknél mérkőztek meg ismét egymással a japán és az amerikai haditengerészet repülőcsapatai, ám ezúttal – ellentétben a korábbiakkal – szakadéknyi különbség tátongott a felek képességei között: a távol-keleti ország pilótái nem tudtak felnőni ellenfeleikhez, akik közül néhányan ebben az egyetlen ütközetben összegyűjtötték az ász-minősítéshez minimálisan szükséges öt légi győzelmet. Mindezek fényében nem meglepő, hogy a csata a nagy pulykalövészet néven vonult be a történelembe.

HÁTORSZÁG

Közérdekű

Hasábjainkon közöljük az elhunytak névjegyzékét, melyet a 2024. május 2. és május 24. között beérkezett adatok alapján állított össze a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökségének Humánszolgálati Főnöksége. Hírt adunk továbbá arról, hogy idén Magyarország rendezheti a katonai ejtőernyős világbajnokságot.

A folyóirat digitális változata megvásárolható a Zrínyi Kiadó webáruházában. Bővebb információkért kattints ide