Magyar Honvéd 2014. augusztus
2014. augusztus 8. 11:44A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.
Rossz helyen, rossz időben
A Malaysian Airlines 17-es járatának 300 ember életét követelő kelet-ukrajnai tragédiájával kapcsolatban jelenleg jóval több a kérdés, mint a válasz, s könnyen elképzelhető az is, hogy soha nem derül ki a teljes igazság.
Radar
Nemzetközi katona- és biztonságpolitikai összeállításukban egyebek mellett az Irakba visszajuttatott Szu–25-ösökről, a lengyel légvédelmi rendszer modernizálásának tervéről, illetve a brit haderő páncélos-programjának jelenlegi állásáról is olvashatnak.
Missziós hírek
A missziók elmúlt hónapjának eseményeit összefoglaló rovatunkban hírt adunk – többek között – a NATO szarajevói parancsnokságán történt parancsnokváltásról, az UNFICYP-misszió fennállásának 50. évfordulóján rendezett ünnepségről, illetve arról, hogy Afganisztánban megkezdte működését az MH Logisztikai Mentorcsoport kilencedik váltása.
SEREGSZEMLE
Különleges katonák
Különleges műveleti harcibúvár-alaptanfolyamot szervezett a Magyar Honvédség. Ilyen kiképzés hazánkban még sosem volt. A katonák felkészítése másfél hónapig tartott, zárógyakorlatuk során a Tiszán kellett számot adni tudásukról.
Júliusban történt
AZ MH Altiszti Akadémián megrendezett Esély Táborról, a szentesi műszaki ezred hídépítő katonáinak éjszakai gyakorlatáról, illetve a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oklevélátadó ünnepségéről is olvashatnak a haderő elmúlt hónapjának kiképzési és protokollhírei között.
Puma a tigrisek közt
Teljes jogú tagjává választotta a Magyar Honvédség Gripen századát a NATO Tigris Szövetség (NATO Tiger Association). A kecskeméti Pumák huszonharmadikként csatlakozhattak a rangos szervezethez. Igaz, az ő felvarrójukon nem a „névadó" nagymacska szerepel, de ezzel nincsenek egyedül: az egyik német vadászrepülő-század kabalaállata a párduc.
Mentés égen, földön
Ha egy katona műveleti területen elveszíti a kapcsolatot bajtársaival, eltűnik – ki kell menteni. Ehhez azonban legelőször is egységes személyi mentési rendszerre van szükség. A közelmúltban az MH Légi Vezetési és Irányítási Központban zajlott az Európai Védelmi Ügynökség által szervezett kéthetes személyi mentési képzés, amelyen kilenc ország huszonkét hallgatója vett részt.
Többnemzeti kötelékben
Ebben az évben a Magyar Honvédség egyik legnagyobb külföldi megmérettetése az MLF (Multinational Land Force – Többnemzeti Szárazföldi Kötelék) Szlovéniában megtartott Clever Ferret 2014 gyakorlata volt, amelyen négy nemzet ezerháromszáz katonája vett részt.
Közös érdek
A műveleti területeken nemcsak a szövetséges katonáknak, hanem információs rendszereiknek is „szót kell érteniük egymással". Erről gondoskodik az évente megrendezett NATO CWIX gyakorlat, amelynek ezúttal a lengyelországi Bydgoszcz városa adott otthont.
A Radarember
Sokat olvasni-hallani manapság az új, háromdimenziós radarokról – viszont keveset a radarokat folyamatosan üzemeltetőkről, akik közül nem egy katona gyakorlatilag testközelből élte át a változásokat, illetve tevékeny részese volt a szakma elmúlt három évtizedének. Közülük is kiemelkedik a még hagyományos radartechnikát üzemeltető, a Kaposvárhoz közeli Jután települt 12. radarszázad szerény, halk szavú parancsnokhelyettese, Kovács Imre százados.
Aknák és robotok
A terroristák a múltban és jelenleg is előszeretettel használták, használják a világ számos pontján a különböző lőszereket, robbanóanyagokat és ezek kombinációit. A rendfenntartó szervek és a hadseregek feladata az, hogy csökkentsék a fenyegetettség szintjét és mérsékeljék a terrorcselekményekből eredő károk mértékét. Erre a kihívásra ad választ a NATO POW DAT programja, amelynek szerves eleme a NATO Tűzszerész Szakkiállítás és Bemutató 2014; ezt a rendezvényt a NATO Tűzszerész Kiválósági Központ szervezi a szlovákiai Trencsénben.
Segítség a földről
Nagyszabású nemzetközi gyakorlaton is bizonyították felkészültségüket a Magyar Honvédség előretolt repülésirányítói. A NATO keretében végzett kiváló munkájuk elismeréseként M. André Goodfriend, az Amerikai Egyesült Államok budapesti ideiglenes ügyvivője Lakatos István főhadnagyot, az irányítócsoport parancsnokát és elődjét, Marton Imre őrnagyot is meghívta a nagykövetség függetlenség napi ünnepségére.
Háború!
Az európai hatalmaknak a szarajevói merénylet szolgáltatott okot arra, hogy a fegyverek erejével rendezzék mélyen gyökerező ellentéteiket. Kezdetben mindkét oldalon határtalan volt az optimizmus: a szemben álló felek háborús lázban égő politikusai és hadvezérei biztosra vették katonáik gyors győzelmét.
Tigrisröptetés
A Brit Királyi Légierő 74. „Tigris" vadászrepülő-századának pilótái 1957-ben éppen a Sculthorpe Légitámaszponton tartott nyílt napon sétáltak, amikor rádöbbentek: nincsenek egyedül. Legalábbis Tigris-századként semmiképp, hiszen a három meglepett brit hajózó előtt egy amerikai F–100 Super Sabre tűnt fel, méghozzá egy tigrist ábrázoló emblémával a függőleges vezérsíkon.
VOLT egyszer egy fesztivál
Nem csak a bulizásra, a koncerthallgatásra, a pogózásra nyílt seregnyi lehetőség Sopronban, a 22. VOLT Fesztiválon. Egy csipetnyi katonaélet is fűszerezte a rendezvényt.
Úszó múzeum
Immár a nagyközönség által is látogatható az Osztrák–Magyar Monarchia haditengerészetének első monitorja, a LEITHA/LAJTA. A jelenleg a Batthyány térnél horgonyzó hadihajó állandó helye a tervek szerint a Parlament előtt lesz, s turistavonzó látványosságként szolgál majd.
Közérdekű
Összeállításunkban olvasható a HM Zrínyi Térképészeti és Kommunikációs Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. 2013. évi egyszerűsített éves beszámolója, hírt adunk Sáray Bertalan rehabilitált ezredes haláláról, s közöljük a 2014. június 16. és július 18. között elhunyt nyugállományú katonák, közalkalmazottak neveit.
Hadifogolynapló
Hermann Ernő, a 69. közös gyalogezred katonája közel hat éven át napról napra írta, dokumentálta az első világháború személyesen átélt poklát, történéseit, illetve hadifogsága borzalmait. Gondos örökösként eljárva dr. Sárosi István a hagyatékot megmutatta szakértőknek, hadtörténészeknek, szerkesztőknek, majd komoly utómunkával kötetbe rendezte, és a Zrínyi Kiadó gondozásában megjelentetve „Hadifogolynapló" címmel közkinccsé tette.
Az öreg huszár
A budai várban áll Kisfaludi Strobl Zsigmond 1932-ben felavatott alkotása, egy 18. századi magyar huszárt ábrázoló 230 centiméter magas bronzszobor. A kardja élét vizsgáló öreg katona alakját a művész 1926-ban mintázta, s az alkotás annyira megtetszett Serényi Richárd Zürichben élő magyar származású gyáriparosnak, hogy saját pénzéből fedezte a közterületi változat bronzba öntésének és felállításának költségeit.