Magyar Honvéd 2015. május
2015. május 15. 14:27A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.
Februártól – csaknem egy évtized kihagyás után – újfent önállóan működik a Honvédelmi Minisztérium Beszerzési Hivatala. A tárca a beszerzések gyorsabbá, egyszerűbbé tételét, a folyamatok gördülékenyebbé válását reméli a szervezeti átalakítástól. Dr. Tomka Barnabás főigazgatóval beszélgettünk.
Klaviatúra-kalózok (3.)
Sorozatunk előző két részében a kiber-háború globális jelenségével, valamint a Magyar Honvédség kiber-biztonságával foglalkoztunk. Most ingoványos talajra lépünk. A webes felületek biztosította interaktivitás és a közösségi oldalak forradalma biztonsági szempontból egyfelől az egyik legveszélyeztetettebb területté tette a katonai kommunikációt, másfelől óriási lehetőséget adott a hadseregek kezébe.
Radar
Nemzetközi katona- és biztonságpolitikai összeállításukban egyebek mellett a török légierő F–16-osainak modernizálásáról, illetve az orosz haditengerészet ADMIRAL GRIGOROVICS nevű fregattjának teszteléséről is olvashatnak, továbbá arról, hogy az amerikai hadsereg a közelmúltban átvette a Paladin önjáró löveg modernizált változatának első példányát.
Missziós hírek
A missziók elmúlt hónapjának eseményeit összefoglalva hírt adunk – többek között – az Afganisztánban megrendezett Balatoni Hullám elnevezésű műveletről, az Európai Unió Katonai Bizottsága elnökének szarajevói látogatásáról, illetve arról, hogy a műveleti területen megkezdte tevékenységét az ENSZ ciprusi békefenntartó misszió magyar kontingensének 37. váltása.
A jövő hadserege
A jövőt fürkészi az amerikai hadsereg vezetése. A tét nagy: komoly fejlesztési programokról kell dönteni. Erről tartott előadást a washingtoni Center for Strategic and International Studies kutatóintézetben a védelmi minisztérium személyügyért és készenlétért felelős államtitkára, Brad R. Carson.
Áprilisban történt
A külszolgálatra készülő harcjármű-vezetőknek tartott HMMWV-típuskiképzésről, a Magyar Honvédség előretolt repülésirányítóinak szinten tartó felkészítéséről, illetve a Visegrádi Négyek védelmi minisztereinek találkozójáról is olvashatnak a haderő elmúlt hónapjának kiképzési és protokollhírei között.
Szövetségben a (tűz)erő
Az ukrajnai válság kirobbanása óta a NATO számos nemzetközi gyakorlatot tartott, a legutóbbit Németországban: a Saber Junction 2015-ön a Magyar Honvédség mintegy 250 katonával vett részt.
Szent Borbála gyermekei
Fennállásának 65. évfordulóját ünnepelte az 1950. április 15-én Miskolcon alapított MN 86. Kivonuló Légvédelmi Tüzérezred jogutódja, a győri MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred. Az évforduló alkalmából a Zrínyi Kiadó Föld és ég között címmel megjelentetett könyvével köszöntötte a Magyar Honvédség jelenkori egyetlen légvédelmi rakéta-fegyvernemi szervezetét.
Új alárendeltségben
Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szervezetéből 2015. április 17-i hatállyal az MH Logisztikai Központ alárendeltségébe került az MH Légijármű-javító Üzem. Az átadás-átvételi jegyzőkönyv aláírása alkalmával tartott állománygyűlésen Baráth István dandártábornok, a logisztikai központ parancsnoka megígérte: az alakulat alaprendeltetése nem változik, viszont az eddiginél lényegesen több feladatot kapnak majd.
Egy katonás rendőr
A katonai és a rendőri pályán is kivételes karriert futott be dr. habil. Boda József rendőr vezérőrnagy, a BM Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központjának főigazgatója. A két „szakmában" két dolog közös volt: mindvégig tanult és tanított, és mindkettőben különleges feladatokat bíztak rá.
Fegyvermustra
A második világháború hatalmas fejlődést hozott a haditechnika területén: a kétfedelű vadászgéptől a sugárhajtású bombázógépekig, a páncélautóktól az infravörös reflektorral felszerelt harckocsikig jutottak el a tervezők és a katonák. Itt és most lehetetlen csak felsorolni is azt a rengeteg, hatását gyakran máig éreztető fegyvert vagy járművet, amelyek a csatamezőkön megjelentek. Így csupán arra tehetünk kísérletet, hogy a szovjet és a német haderő kiemelkedően fontos haditechnikai eszközeiről emlékezzünk meg a második világháború befejezésének 70. évfordulóján.
Berlin, végállomás
Bár a második világháború legvégén a szövetségesek közötti nézetkülönbségek már teljesen nyilvánvalóak voltak, az ellentétek mégsem bontották meg a Hitler-ellenes koalíciót. Mindeközben lezajlott az európai hadszíntér utolsó nagy összecsapása, a berlini csata, amely elhozta a Harmadik Birodalom összeomlását.
Véres végjáték
Míg Európa ünnepi mámorban úszott, Ázsiában még korántsem ért véget a háború. A csendes-óceáni hadszíntéren tovább folyt a mészárlás, és májusban még csak egy szűk csoport számára volt világos, hogy hamarosan befejeződnek a harcok. A hosszú küzdelem végére két atombomba tett pontot.
Mindig frontvonalban
Szilágyi Ilonával először márciusban, kilencvenedik születésnapján találkoztam, amikor többek között Hende Csaba honvédelmi miniszter emléklapját is megkapta. Ilonka néni egyedül, bot nélkül jelent meg az ünnepségen. Arca meglepett, és mosolygós volt. Szeme sokszor könnybe lábadt a kedves szavak hallatán. Pár héttel később kettesben beszélgettünk, pontosabban: Ilonka néni mesélt. Közel három órával később leállítottam a diktafonomat, és elköszöntem. Másnap csöngött a telefonom: „Kedveském, tegnap óta eszembe jutott még pár dolog, elmondhatom?" És folytatta…
Amit látnod kell!
A második világháború befejezésének 70. évfordulójához kapcsolódó sorozatunkban – a konfliktust megörökítő több mint ezer mozi-, illetve tévéfilm közül – 70 olyan alkotást ajánlunk olvasóink figyelmébe, amit látni kell, hogy teljes legyen az emlékezés. Ezúttal öt, az ellenállók harcát feldolgozó mű került terítékre.
Egy piszkos ügy
A LUSITANIA nevű brit óceánjárót száz éve, 1915. május 7-én torpedózta meg Írország délnyugati partjainál a német U–20-as tengeralattjáró; az akció 1201 ember életébe került, közülük 128 volt amerikai állampolgár. Az utasszállító tragédiája tekinthető az elsőnek azon események sorában, amelyek végül előidézték az addig semleges Egyesült Államok hadba lépését 1917-ben, az antant oldalán.
Közérdekű
Összeállításunkban közö