Magyar Honvéd 2019. december
2019. december 16. 12:42A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.
SEREGSZEMLE
Koszovói szolgálat
Nemzetközi környezetben végrehajtott gyakorlatok, sportversenyek, az első világháborúban elesett katonák emlékének ápolása: eseménydúsan teltek a Koszovóban szolgáló magyar váltás első hónapjai.
FÓKUSZBAN
Fegyvernem született
A repülés iránti vágy szinte egy idős az emberiséggel: Ikarosz legendája vagy Leonardo da Vinci korát messze megelőző rajzai is azt mutatják, hogy a levegőbe kapaszkodás gondolata érdekelte a kalandvágyókat, a legmesszebbre látó elméket.
Ugrásszerű fejlődés
Soha nem látott fejlődést hozott a második világháború a katonai repülés, azon belül is a vadászgépek területén. Az 1920-as, 1930-as évek viszonylagos pangását követően, a harcok hat éve alatt óriási előrelépés történt.
Irány Ázsia!
A második világháború lezárását követően sokan remélhették azt, hogy az emberiség tanult a történtekből és nem lesz több pusztítás. Mindez hiú ábránd volt: ezúttal azonban nem Európa, hanem Ázsia két távoli térsége vált fő hadszíntérré.
Hat évtized, hat típus
A katonai repülésben világszerte MiG néven ismert márka két létrehozója, Artyom Ivanovics Mikojan és Mihail Joszipovics Gurjevics 1938-tól kezdett el együtt dolgozni. Közös munkájuk eredménye, a MiG–1-es 1940-ben emelkedett először a levegőbe, hogy aztán több mint fél évszázadig a két szakember által alkotott vadászgépek uralják a Varsói Szerződés tagországaiban, így Magyarországon is az eget.
Pályaív
A vadászgépek besorolásánál könnyű elveszíteni a fonalat: mi különbözteti meg egymástól a különböző generációkba tartozó sugárhajtásúakat? A kérdést eldöntendő lehetnek ugyan átfedések, „ide is jó, oda is jó" helyzetek, de a kategorizálás évtizedek óta viszonylag egyértelmű szempontrendszer alapján történik.
A bőrükre megy
Nemcsak a repülőgépek, hanem a hajózókat védő ruhák, sisakok is óriási fejlődésen mentek keresztül az elmúlt bő száz esztendő alatt. Az egyszerű kerékpáros bricsesztől eljutottunk a lángálló, kényelmes kezeslábasig és a sarkvidéken is életben tartó aláöltözőkig.
HÁTORSZÁG
Keresztutak
1979 augusztusában három ifjú hallgató együtt húzott bakancsot, s kezdte meg tanulmányait a szentendrei katonai főiskolán. A történetüket az teszi különlegessé, hogy az életútjuk – hosszú kacskaringók után – 40 év elteltével ismét keresztezte egymást, s jelenleg ugyanannál a katonai szervezetnél szolgálnak, immár ezredesi rendfokozatban.
Közérdekű
Hírt adunk a Magyari Béla személyéhez köthető tárgyakból Kiskunfélegyházán nyílt állandó tárlatról, közöljük továbbá „Az 54-es kihívása télen" elnevezésű versenyre szóló felhívást. Mindezeken túl, összeállításunkban megtalálhatják a 2019. október 21. és november 20. között meghalt katonák, közalkalmazottak neveit.