Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar Honvéd 2020. február

2020. február 16. 8:27

A Honvédelmi Minisztérium képes magazinja minden hónapban áttekintést ad a Magyar Honvédség hazai gyakorlatairól és külföldi szerepvállalásairól, a tárca kiemelkedő eseményeiről, a haditechnika újdonságairól és a honvédelemhez kapcsolódó érdekességekről.

NAGYVILÁG

Lőttek a békének?

Kászim Szulejmáni tábornokot, az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű különleges egységének parancsnokát és Abu Mahdi al-Muhandiszt, az Irán-barát iraki síita Kata’ib Hezbollah vezetőjét 2020. január 3-án az iraki főváros, Bagdad repülőterén likvidálták az amerikaiak. Ezt követően a perzsa állam és az USA között ismét kiéleződött a viszony, melyet immár több mint negyven éve terhelnek különböző konfliktusok.

FÓKUSZBAN

A semmiből építkezve

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kezdetekor a magyarországi főhadparancsnokság területén csak egyetlen műszaki csapat állomásozott. A kibontakozó fegyveres konfliktus azonban nyilvánvalóvá tette, hogy az alakulófélben lévő honvédségnek saját műszaki szolgálatra is szüksége lesz.

Harctámogatók

A hadműveletek folyamán mindenkor szükség volt olyan szakemberekre és egységekre, melyek állandó erődítések, sáncok, várfalak építésében vagy rombolásában, illetve a vízi átkelésben a harcoló csapatok segítségére lehettek.

Lehetetlen küldetés

A második világháború keleti hadszínterén, a Don folyó mentén bevetett kis számú magyar műszaki alakulatok önmagukban nem tudták megerősíteni a 200 kilométer hosszúságú védelmi vonalat, s mindez előrevetítette a 2. hadsereg tragédiáját.

A hadak útján

A Magyar Királyi Honvédség a második világháború keleti hadszínterén különböző méretarányú, eltérő tartalmú és színvonalú térképeket használt. A német–magyar katonai együttműködés alapján a Wehrmacht vezérkara vállalta, hogy a magyar alakulatokat ellátja a hadműveleti területekről készült térképekkel.

A csataterek napszámosai

Egy modern hadsereg nem nélkülözheti a lánctalpas, magas védelmi képességekkel rendelkező, páncélozott műszaki harcjárműveket. Napjaink csúcstechnikájáig – mint amilyen A leendő tatai WiSENT 2 – azonban hosszú út vezetett…

Történelmi misszió

Hazánk az ENSZ, az Európai Unió és a NATO tagjaként a béketeremtő és békefenntartó műveletek elkötelezett híve – jelenleg is a világ számos pontján szolgálnak katonáink. A Magyar Honvédség első jelentős missziós szerepvállalása negyedszázaddal ezelőtt, a délszláv válságot követő újjáépítés katonai–műszaki támogatásában való részvétel volt.

(Öreg)hídépítők

A délszláv háborúnak nem csak emberáldozatai voltak, a veszteséglistán kulturális és vallási örökségek is szerepeltek. Köztük az 1567-ben átadott mostari Öreg híd, amely túlélte a török elleni harcokat és a két világégést, hogy aztán a horvátok a Neretvába lőjék. Széleskörű nemzetközi összefogással történt újjáépítésében az MH Magyar Műszaki Kontingens katonái is jelentős szerepet vállaltak.

Segítenek a bajban

Bár a magyar haderő minden alakulatánál szolgálnak műszaki beosztású katonák, a „műszakiságot" klasszikus értelemben a szentesi ezred testesíti meg a mai honvédségben.

HÁTORSZÁG

Közérdekű

Hasábjainkon közöljük a 2019. november 21. és 2020. január 24. között elhunyt katonák, közalkalmazottak neveit.