Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

70 éves a legenda

Szöveg: Antal Ferenc |  2017. január 7. 8:00

Hetvenedik születésnapját ünnepelte Furkó Kálmán nyugállományú ezredes, magyar kyokushin karate mester január 2-án. A jeles alkalomból a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetői, a Belügyminisztérium, a rendőrség, valamint a hazai karate-, és sportélet képviselői, barátok és pályatársak köszöntötték Szolnokon, január 6-án, pénteken.

1596025819

„Furkó Kálmán mind a magánéletében, mind a karate világában, mind a haza szolgálatában kiérdemelte a legnagyobb megbecsülést" – mondta köszöntőjében dr. Simicskó István honvédelmi miniszter.

1596025819

A tárcavezető – aki maga is több mint húsz éve foglalkozik harcművészettel, ezen belül a Wing Tsun harcművészeti szakág 5. fokozattal rendelkező mestere – hangsúlyozta: a harcművészetek világában azokat, akik elérik a legmagasabb szintű mesterfokozatot, úgy nevezik: ,,a megérkezett ember". Ez a kifejezés egyfajta életbölcsességet fejez ki, amely azt jelenti, hogy viselője – tapasztalatai révén – megszerezte a szív és jellem műveltségét. ,,Furkó Kálmánról elmondható, hogy megérkezett ember, aki igazi tanítóként a nap 24 órájában vállalja azt a küldetést, amit neki rendelt a Jóisten" – fogalmazott a honvédelmi miniszter, majd megköszönte a mester katonai kiképzésben nyújtott lelkiismeretes munkáját. „Köszönjük az eddigi szolgálatát és hűségét, amivel a Magyar Honvédséget és a magyar hazát segítette, azt a munkát, amelyet kyokushin karate mesterként és a katonai közelharc kiképzőként nyújtott" – mondta.

1596025820

Az ünnepi beszédet követően, példaértékű katonai pályafutása, valamint a honvédelem ügye érdekében kifejtett kiemelkedő tevékenységéért dr. Simicskó István Hadik-szablyát adományozott az ünnepeltnek, valamint átadta a Zrínyi Katonai Filmstúdió gondozásában készített – Furkó Kálmán életművét bemutató – riportfilmet.

1596025820

Mint ismeretes, Furkó Kálmán egyike volt azoknak, akiknek köszönhetően a Kyokushin karate a hetvenes évek elején meghonosodott Magyarországon, majd a katonai kiképzésben is fokozatosan helyet kapott. Az általa kidolgozott szisztéma szerint a kemény kontakt karate tudásanyaga évtizedekig segítette a szolnoki alakulat akkori tisztjeit és altisztjeit a kiképzői munkában, a katonai szervezet harcászati kiképzésének megalapozásában. A rendszer rendkívül jól működött. Akik Furkó Kálmántól tanultak, felkészültek arra, miként kell a harcot eredményesen megvívni, miként kell magukat megvédeni, hogyan kell használni az eszközöket. A katonai kiképzésben nyújtott elévülhetetlen érdemei mellett Shihan Furkó Kálmán válogatott versenyzők egész sorát nevelte, tanítványai bajnoki címek tucatjait nyerték el. A legendás kiképző több évtizedig tartó katonai szolgálatát 2001-ben, az akkori Bercsényi László felderítő-zászlóalj parancsnokhelyetteseként fejezte be.

1596025820

„Ez az én életem útja, az én történetem és nagyon boldog vagyok, hogy a katonai pályát választottam" – mondta a honvedelem.hu kérdésére Furkó Kálmán, aki hangsúlyozta: mindig becsülettel igyekezett megfelelni azoknak a kihívásoknak, amelyekkel a pályája során találkozott.

1596025821

Az ünnepélyes eseményen mások mellett részt vett dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök, dr. Orosz Zoltán altábornagy, Honvéd Vezérkar főnökhelyettes, Simon Attila ezredes, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke, Sándor Tamás ezredes, az MH 2. Különleges Rendeltetésű Ezred parancsnoka, Hajdu János vezérőrnagy, a Terrorelhárítási Központ parancsnoka és dr. Garamvölgyi László a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója is.

1596025821

Fotó: Tóth László