Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A hős tűzszerészekre emlékeztek

Szöveg: Nyulas Szabolcs | Fotó: Rácz Tünde |  2019. szeptember 27. 12:31

Megemlékezést tartottak a tűzszerészek napján – szeptember 27-én, pénteken – a fővárosban. Szilágyi Zsolt Lajos ezredes, az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred parancsnoka a Logodi utcai emlékműnél azt mondta: az elmúlt évtizedekben több száz tűzszerész adta életét munkavégzés közben.

1596069161

A tűzszerészek napja alkalmából a budai Várban és a főváros I. kerületében is koszorúkat helyeztek el mindazon katonák emlékére, akik az elmúlt 70 évben életüket áldozták az ország lőszermentesítése közben – mondta az ezredes kérdésünkre, hozzátéve: az elmúlt évtizedek alatt több mint 300 tűzszerész halt meg a különböző mentesítési feladatok során. „Mivel ez egy kiemelten veszélyes feladat, sajnos ez benne van a kockázatban, amit a kiképzés fejlesztésével, modernizálásával lehet csökkenteni" – fogalmazott az ezredes.

A tűzszerészek az elmúlt időszakban a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programnak köszönhetően új eszközöket, gépjárműveket és speciális, a munkájuk megkönnyítését szolgáló tűzszerész felszereléseket – mint például védőruhákat – kaptak. Szilágyi ezredes kitért arra is, hogy évente átlagosan 2000 bejelentést kapnak országszerte, és több mint 30 ezer robbanótestet kell hatástalanítaniuk. Valószínű, hogy idén is elérik ezt a számot, hiszen eddig 1600 bejelentést kaptak és több mint 20 ezer robbanótestet hatástalanítottak.

1596069162

Ugyanakkor az elmúlt 70 évben több mint 20 millió robbanótest került elő országszerte. Ennek a döbbenetes számnak a hátterében az áll, hogy Magyarország több mint egy évig volt hadműveleti terület a második világháború alatt, így senki nem tudja megbecsülni, hogy még mennyi különféle robbanóeszköz lehet a föld alatt. A legérintettebb területek közé tartozik Budapest, illetve környéke, valamint Székesfehérvár és Debrecen – tette hozzá.

Az ünnepség a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban kezdődött, ahol koszorút helyeztek el az intézmény belső kertjében lévő emléktáblánál, majd a Logodi utcai tűzszerész emlékműnél folytatódott, amelyet szintén megkoszorúztak.

GALÉRIA