Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A kiképzés jövője jelen időben

Szöveg: Révész Béla |  2017. június 20. 17:06

Budapesten, a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban tartották az I. Nemzetközi és Nemzeti E-learning Konferenciát június 19-20-án. A NATO több tagországából érkezett résztvevők többek között a távoktatásról, mint a kiképzési rendszer új eleméről cserélték ki tapasztalataikat.

1596034527

Az e-learning, azaz a digitális alapú, oktatószoftverekkel támogatott online távtanulási forma alapvetően a polgári felsőoktatásban és a nyelvtanulás területén terjedt el robbanásszerűen, ám hamarosan katonai területen is felismerték a benne rejlő lehetőségeket. A módszer jelenéről és lehetséges jövőjéről tartottak a Honvéd Vezérkar Kiképzési és Oktatási Csoportfőnökség szervezésében szimpóziumot Budapesten, a Stefánia Palotában június közepén. A hazai résztvevők mellett többek között Belgiumból, Finnországból, Hollandiából, Lengyelországból, Svédországból és Szerbiából érkező katonai, valamint polgári előadókat és hallgatókat a konferencia nyitónapján dr. Orosz Zoltán altábornagy, Honvéd Vezérkar főnökhelyettes köszöntötte.

Orosz Zoltán altábornagy kiemelte: korunkban a tanulás koncepciójának folyamata már messze túlmutat az „egy diploma-egy szakma" elvén. A globális verseny megköveteli, hogy egy közösségnek egyre több magasan képzett és a változásokhoz alkalmazkodni képes tagja legyen. Éppen emiatt a NATO és az Európai Unió célul tűzték ki és támogatják az élethosszig tartó tanulást, beleérve az e-learning folyamatát. „A magas szintű szellemi tőke a hosszú távú katonai sikerek egyik alappillére is. A Magyar Honvédségen belül is egy olyan távoktatási szisztéma létrehozásán dolgozunk, amely támogatja a kiképzési és oktatási rendszert" – mondta az altábornagy.

1596034527

A Honvéd Vezérkar főnökhelyettes kifejtette, hogy az e-learning jelentős szerepet fog kapni az önkéntes tartalékos tisztek és a tartalékos tiszthelyettesek képzésében is. „Az állomány toborzása és megtartása, valamint a fluktuáció csökkentése érdekében szintén szükség van az újfajta kiképzési formák alkalmazására. A védelmi szférának is lépést kell tartania a civil szektorral az oktatás terén" – mondta Orosz Zoltán altábornagy, hozzátéve, hogy a távoktatási rendszer működtetésével helytől és időtől függetlenül, költségtakarékos módon biztosítható a magas színvonalú oktatás és képzés, ezáltal megerősíthető a jövőbeli kihívások elleni védekezés.

1596034527

A szimpózium nyitó előadását Paul Thurkettle, a NATO e-learning programjának vezetője tartotta. A szakember hangsúlyozta: a NATO nagyon sokáig a hidegháború alatt megszokott rutinból végezte oktatási tevékenységét, és csak lassan tudott kilépni saját komfortzónájából. Az új kihívások azonban megváltoztattak mindent, beleértve az oktatási és kiképzési módszereket is. A 2000-es évek elején kezdték integrálni a kiképzési rendszerbe azt az új elemet, amely alaposan átformálta a szervezeten belüli oktatási technikákat.

1596034528

„Elkezdtük vizsgálni a NATO-n belül, milyen előnyei vannak annak, ha az e-learningre alapozva végezzük az oktatást. Túl azon, hogy az ezredforduló generációi számára alapvetők az online tevékenységek, így a katonai kiképzésben is biztosítani kell ezt a lehetőséget, az e-learning költségtakarékos, hatékony, és esetenként akár 50 százalékkal is csökkenti a kiképzési időt" – mondta Paul Thurkettle. Konkrét példát említve a programvezető kiemelte: egy olyan szoftvercsomagot dolgoztak ki, amely az e-learning segítségével lehetővé teszi a nemzeti kiképzési rendszerekben, hogy a bevonuló újonctól kezdve a misszióba indulókig mindenki hozzájusson azokhoz az ismeretekhez, amelynek segítségével könnyebben hozzászokhat a műveleti környezethez.

A konferencia résztvevői a két nap alatt nemcsak szakmai programokon vettek részt, hiszen jutott idő Budapest nevezetességeinek, többek között a Parlament épületének megtekintésére is.

1596034528

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária