Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A terrorizmus ellen minden eszközzel küzdeni kell

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2016. június 3. 14:44

„A terrorizmus ellen minden eszközzel és mindenkinek küzdeni kell. Az alaptörvény módosítására azért van szükség, hogy felhatalmazza a kormányt, hogy egy esetleges terrorhelyzetben megtegye a szükséges intézkedést” – mondta dr. Simicskó István honvédelmi miniszter június 3-án, a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján.

Közös, zárt ülést tartott az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti, valamint nemzetbiztonsági bizottsága pénteken, amelynek során megtárgyalták az alaptörvényt módosító javaslatot. „A javaslat elfogadása után az alkotmány új különleges jogrenddel, a terrorveszélyhelyzettel egészülhet ki, és ha a rendőrség erői nem elegendőek a helyzet megoldására, akkor lehetőség lenne arra, hogy a Magyar Honvédség segítse a munkájukat" – mondta a tárcavezető az ülés után. Simicskó István szavai szerint a javaslat megfontolt és szükségszerű, az Országgyűlésnek el kellene fogadnia, hiszen az ország biztonságáról van szó.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: ahhoz, hogy a honvédség a megfelelő felhatalmazást megkaphassa, nem elegendő a honvédelmi törvényt módosítani, szükség van az alaptörvény-módosításra is. „Szerintünk az a helyes, egyértelmű és tisztességes eljárás, hogy ha az alaptörvényben ezt szabályozzuk" – hangsúlyozta.

1596014478

Hozzátette: úgy látja, a mai világban a terrorizmus jelenti az egyik legkomolyabb veszélyt, ezért is indokolt, hogy a kérdést egy jogállamban az alaptörvény szintjén is szabályozzák.
„Biztonság nélkül nincs szabadság, a biztonság egy alapérték" – szögezte le a tárcavezető, hozzátéve, hogy ezért meg kellett találni azt a mértéket, ahol a két tényező még egyensúlyban áll. Rámutatott, hogy az eddigi tárgyalások során végül jelentősen alakítottak az eredeti elképzeléseken, így a mostani javaslat egy esetleges terrorhelyzet esetére már csak nagyon kevés korlátozást tartalmaz.

Az elmúlt fél évben a Honvédelmi Minisztérium kezdeményezésére számos ülést tartottak az alaptörvény módosításáról, amelyekre meghívták az érintett szakértőket és a parlamenti pártok képviselőit, s az általuk megtett javaslatokat beépítették a módosításba.

Fotó: Dévényi Veronika