Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az összetett kihívásokra összetett válaszokat kell találni

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2017. május 10. 17:52

A bonyolult vagy összetett kihívásokra összetett válaszokat kell találni – mondta Takács Attila dandártábornok, az MH Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság parancsnoka a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelye által, Konfliktus a szürke zónában: az alkalmazkodás kihívása címmel szervezett konferencián május 10-én, szerdán a Stefánia Palota – Honvéd Kulturális Központban.

1596031815

A dandártábornok a kétnapos fórum zárónapján elmondta: a mostanihoz hasonló szakmai fórumok nemcsak a stratégiai gondolkodás legújabb eredményeit hivatottak bemutatni, hanem lehetőséget teremtenek a nemzetek, illetve a civil és a katonai szféra közötti párbeszédre is. Hangsúlyozta, hogy nemcsak a Magyar Honvédségnek kell választ adni ezekre a legújabb kori kihívásokra, hanem ebben a társadalomnak is fontos szerep jut. „Az már eddig is bebizonyosodott, hogy válságok kezelésében nemcsak katonai megoldások vannak, sőt azt lehet mondani, hogy a katonai megoldásokat kell legutoljára hagyni" – mondta, hozzátéve, hogy a cél az, amíg lehet, a békés eszközökkel kezeljék a konfliktusokat.

Kiss Álmos Péter, a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelyének vezető kutatója elmondta, széles társadalmi tér van a háború és a béke között, és ezt nevezik szürke zónának, erre jó példa a hidegháború időszaka, vagy napjaink proxy-háborúi, esetleg az észak-koreai helyzet. „A szürke zónában általában nemcsak katonai és politikai kihívások léteznek, hanem a támadások nagyon gyakran a célba vett társadalom és állam belső kohéziója ellen irányulnak, tehát ahhoz, hogy egy társadalom elkerülje ezeket a problémákat, muszáj megerősíteni a belső kohéziót, a belső ellenálló képességet, a belső rugalmasságot" – hangsúlyozta a szakértő. Felmerült az is, hogy a mai világban egyre nagyobb szerepe van a stratégiai kommunikációnak, és ezért kell nagy hangsúlyt fektetni például az álhírek terjedésének megakadályozására – mondta Kiss Álmos Péter.

1596031815

A konferencia végén, az előadások összegzésekor elhangzott az is, a szürke zóna kihívásait, vagyis a még nem háború, de már nem béke időszakában fellépő konfliktusokat nem képesek hatékonyan kezelni sem az egyes államok, sem az olyan szervezetek, mint a NATO és az ENSZ. Erre csak össztársadalmi összefogással van esély, például a civilek markáns közreműködésével.

A fórum első napján dr. Orosz Zoltán altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnök helyettese megnyitóbeszédében azt mondta, mind jobban elmosódik a határvonal a béke és a háború között, és ehhez a környezethez kell alkalmazkodniuk a reguláris hadseregeknek. Hangsúlyozta azt is, hogy a katonának ebben a helyzetben egy kötelessége van, esküjéhez mérten felkészülni a haza védelmére. „A katonának fel kell készülnie, a katonai vezetőknek pedig fel kell készíteniük a katonákat, ezért fontos, hogy elemezzük ezeket az összefüggéseket, a megváltozott környezetünket, feltárjuk a jelenleg is folyó konfliktusoknak az összetevőit, hogy az ezekből levont következtetésekkel naprakésszé tudjuk tenni a saját felkészítési, kiképzési elveinket, gyakorlatunkat és fel tudjuk készíteni a Magyar Honvédség katonáját, hogy a feladatát teljesíteni tudja" – fűzte hozzá az altábornagy.

1596031815

A nem egyértelmű fenyegetések mára szerves részét képezik a biztonsági kihívásoknak, ezek közé lehet sorolni a terrortámadásokat, a migrációt és a nem várt természeti katasztrófákat – mondta dr. Besenyő János ezredes, a Honvéd Vezérkar Tudományos Kutatóhelyének osztályvezetője honlapunknak. 2015-ben Magyarországot is elérte a migrációs válság, amelyre sem az ország, sem Európa nem volt felkészülve – emlékeztetett, hozzátéve, hogy a jelentős migrációs tömeg kezelése komoly kihívások elé állította a szakembereket, és egészen másképpen kellett reagálni, mint eddig. Ezek olyan kihívásokat jelentenek, amelyekre komoly időt, energiát és pénzt kell egy-egy országnak áldoznia. Az ezredes hangsúlyozta, az ilyen válságokra való reagálás és ezek kezelése nem feltétlenül csak a Magyar Honvédség feladata, ezért hívták meg a civil társszervek képviselőit is.

A kétnapos, nemzetközi konferencián mások mellett felszólalt dr. Ruszin Romulusz dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka és Porkoláb Imre dandártábornok, a NATO Stratégiai Parancsnokságának pentagoni képviselője. Mellettük pedig előadást tartottak a világ számos pontjáról érkezett szakértők, akik a fő téma mellett beszéltek a hibrid hadviselésről, a embercsempészetről és a humanitárius válságokról is.

1596031816

Fotó: Dévényi Veronika