Becsengettek a Hazafiság Iskolájában
Szöveg: Kovács Zoltán | 2016. szeptember 13. 9:16Nagyon fontos nekünk, katonák számára ez a program, hogy átadhassuk nektek tudásunkat, mert adott esetben lehet, hogy közületek valaki pár év múlva a kollégánk lesz – mondta Benda László ezredes, az MH 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred parancsnoka Pákozdon, a Hazafiság Iskolája elnevezésű program tanévnyitó ünnepségén szeptember 12-én, hétfőn.
Galéria
Videó
A székesfehérvári II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola több mint 180 diákja részvételével nyitották meg a Hazafiság Iskolájának 2016/17-es tanévét a pákozdi Katonai Emlékparkban. A hazafias, honvédelmi nevelés kiemelkedően fontos társadalmi feladat, amelyben szerepe és felelőssége van az állami intézményeknek, az oktatásügynek és a honvédelemnek, a tanintézményeknek és a katonai szervezeteknek, valamint a civil társadalomnak is. Ennek az összefogásnak kiemelkedő példája és sikere a Hazafiság Iskolája elnevezésű pedagógiai program, melynek fő szervezője a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete, amely civil szervezetként az ifjúság hazafias-honvédelmi nevelésének elkötelezett híve, valamint a Katonai Emlékpark Pákozd – Nemzeti Emlékhely.
„Most rajtunk, felnőtteken múlik, hogy a keresztény Magyarország hogyan őrzi meg értékeit, hagyományait, határait. De 10-20-30 év múlva is nagy szükség lesz azokra az emberekre, akik ezt a hazát és nemzetünket megvédik" − fogalmazott köszöntőbeszédében dr. Karsai Béla, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének elnöke.
A pedagógiai program 2011 szeptemberében fogadta az első iskolát az emlékparkban, és az elmúlt öt év során több mint 70 iskola 15 400 tanulója járt már Pákozdon. A fejlődést jelzi, hogy már az ország minden szegletéből csatlakoznak általános és középfokú tanintézmények, sőt egy alkalommal már egy határon túli, eperjesi iskola is részt vett a programban.
Az MH Összhaderőnemi Parancsnokság, valamint Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata támogatásával megvalósuló pedagógiai programot úgy alakították ki, hogy az illeszkedjen a Nemzeti Alaptantervben meghatározott nevelési és oktatási célokhoz, a korosztályokhoz igazodóan segítse a különböző tantárgyak ismeretanyagának élményszerű kiegészítését. Természetesen a Katonai Emlékpark jellegéből adódóan a történelem tantárgy élvez elsőbbséget, de a természeti környezet lehetőséget biztosít a földrajz, a környezetismeret, a hon- és népismeret, valamint a biológia tantárgyakhoz történő kapcsolódásra is. Az iskolák igényeit is figyelembe vevő, 3-6 órás foglalkozások elméleti részeit interaktív elemekkel egészítik ki, amelyek lehetőséget biztosítanak a tartalmi részek hangsúlyozására, gyakorlati kipróbálására, közösségi tevékenységekre, az egyéni vagy osztályszintű megmérettetésekre, és nem utolsósorban fizikai aktivitásra.
A megnyitót követően a diákok csoportokba szerveződve, több helyszínen ismerkedhetnek meg nemzetünk hadtörténelmének 1848-tól napjainkig tartó időszakával, a jelenkor honvédelmével és katonáink munkájával.
Fotó: a szerző felvételei