Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Csapatünnep, sport és toborzás Debrecenben

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2016. április 21. 7:38

Nagyon sok érdeklődőt vonzottak a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár csapatünnepéhez és a toborzó országfutáshoz kapcsolódó rendezvények április 20-án, szerdán Debrecenben. A látványos programok között a sok száz főt megmozgató közös futás és az erős szélben végrehajtott ejtőernyős ugrás aratta a legnagyobb sikert.

1596012095

Az alakulat csapatünnepét minden év április 20-án, a névadó fejedelemmé választásának évfordulóján tartják. Az idei ünnep kiegészült a Toborzó Országfutás 2016 rendezvényeivel, így nemcsak az alakulat laktanyájában, de a város több helyszínén is színes programokkal készültek.

A nap a Debreceni Egyetemen indult, ahol – Modern és posztmodern hadviselés címmel – egy hadtudományi konferencián vehettek részt az érdeklődők. A konferenciát a Magyar Hadtudományi Társaság debreceni tagozata szervezte, és közreműködött a Debreceni Televízió is. Ezután következett az egyik leglátványosabb program: a Magyar Ejtőernyős Válogatott három tagja egy katonai helikopterből ugrott ki, és sikeresen landolt a Kossuth-laktanya sportpályáján. Az ugrást jelentősen nehezítette a délelőtti erős szél, így egy ideig az is valószínűnek látszott, hogy lefújják a rendezvényt. Végül azonban a három ugró speciális ernyőkkel, majdnem pontosan a sportpálya közepén kijelölt célnál ért földet, a nézők nagy örömére.

1596012095

A laktanyában eközben sportrendezvényeket tartottak és megkoszorúzták Békessy Béla százados emléktábláját. A többszörös országos vívóbajnok éppen 100 évvel ezelőtt vesztette életét egy huszárroham élén az első világháborúban.

1596012096

A programok egyik célja, hogy bemutassák a dandárt a civil látogatóknak, a másik pedig, hogy felkeltsék az érdeklődést a katonai pálya iránt – mondta lapunknak Takács Attila dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka. A honvédség legnagyobb szárazföldi alakulata mintegy 3000 fős létszámmal rendelkezik, de folyamatosan várják az új jelentkezőket, ezért is tartják kiemelten fontosan az ilyen – toborzó- – rendezvényeken való részvételt – tette hozzá. „Azt gondolom, hogy egy stabil tömegbázist kell kialakítanunk, ez másképpen nem megy, csak akkor, ha nagyon szoros kapcsolatot alakítunk ki a civil társadalom azon részével, akik potenciális katonajelöltek lehetnek" – hangsúlyozta a tábornok.

1596012096

Bár eddig is érdekes programokkal készültek a szervezők, a nap még korántsem ért véget, hiszen a város főterének számító Kossuth téren megkezdődtek a toborzáshoz kapcsolódó rendezvények. A nagytemplom előtt hagyományőrző csoportok tartottak bemutatót, a színpadon pedig zenekarok, díszelgők, harcművészek és néptáncosok szórakoztatták az érdeklődőket. A rendezvény csúcspontján megérkeztek a toborzó országfutáshoz csatlakozott futók – köztük Varga Tamással, a Debreceni Vízilabda Klub szakmai igazgatójával, kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázóval -, akiket egy nagy nemzetszín zászló, illetve a város lobogója vezetett fel. A város alpolgármestere – a támogatás jeléül – egy díszszalagot kötött a futók által hordozott stafétabotra. Komolay Szabolcs köszöntőjében hangsúlyozta: a futás nemcsak az egészséges életmód melletti kiállás, hanem tisztelgés azon katonák előtt, akik akár készek az életüket is áldozni hazájuk védelmében.

1596012096

A Toborzó Országfutás 2016 váltófutás a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság által útjára indított rendezvény. Az összesen 2016 kilométeres váltófutás Budapestről indult április 13-án, és valamennyi megyét, illetve több mint 200 települést érintve május 20-án érkezik vissza a fővárosba – mondta el kérdésünkre Vanyur Tibor ezredes, a rendezvényért felelős katonai szervezet parancsnoka. Az ezredes szerint több „nemes" célt is kitűztek maguk elé a toborzáson túl: a társadalom figyelmét szeretnék felhívni arra, hogy a katonák nemcsak a külföldi missziókban vagy a határ őrzésében állnak helyt, hanem kiváló sportteljesítményre is képesek. Ezen túl adományokat gyűjtenek a katonaárváknak, és összesen 46 emlékműnél róják le kegyeletüket azon hősök előtt, akik a világháborúkban áldozták életüket. A településeken kívül a stafétabotot a honvédség szerződéses és önkéntes tartalékos katonái, valamint közalkalmazottai viszik, a városokat, falvakat elérve pedig bárki csatlakozhat hozzájuk. Debrecenben mintegy ezren vállalták, hogy részt vesznek a váltófutásban – mondta a parancsnok.

Fotó: Rácz Tünde