Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Felavatták Kratochvil Károly szobrát

Szöveg: Snoj Péter | Fotó: Rácz Tünde |  2019. december 13. 18:21

Élete utolsó éveinek balatonszepezdi otthona előtt leplezték le Kratochvil Károly mellszobrát december 13-án, pénteken. Németh Szilárd, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes beszédében kiemelkedő hadvezérnek nevezte a Székely Hadosztály legendás parancsnokát.

1596073502

„Kratochvil Károly bátorsága, hazája és katonái iránti elkötelezettsége ma is példaként szolgálhat számunkra" – fogalmazott Németh Szilárd. A HM parlamenti államtitkára felidézte, hogy a későbbi honvédtábornok családi hagyományokat követve lépett katonai pályára, emellett pedig pedagógusként is közismert és elismert személy volt. „Tiszttársai, beosztottjai megbíztak benne, tisztelték és szerették. A szó szoros értelemben tűzbe mentek vele és érte. Személyes bátorságával a Monarchia legmagasabb katonai elismerését, a Mária Terézia Katonai Rend lovagkeresztje kitüntetést is kiérdemelte" – mondta.

Németh Szilárd rámutatott: Kratochvil Károlytól a Magyar Honvédség, a magyar katonák is sokat tanulhattak. Példája azt üzeni utódainak, hogy Magyarország függetlensége és biztonsága nem őrizhető meg erős honvédség nélkül. „Itt van nekünk a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program, amely azt üzeni számunkra, hogy a Magyar Honvédség, egy modern, tettre kész, a régió legerősebbnek, legütőképesebbnek mondott hadserege nélkül Magyarország függetlensége és biztonsága nem szavatolható" – húzta alá.

1596073502

„Ha a múlt hőseit nem feledjük, mindig lesznek újak" – fogalmazott dr. Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára. Balatonszepezd és a térség országgyűlési képviselője kiemelte: Kratochvil Károly sokat tett azért, hogy Magyarország ma szabad, erős, büszke európai országként élhessen.

Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke beszédében kitért arra, hogy Kratochvil Károly altábornagy vezette az első világháború végén szerveződött katonai alakulatot, amelynek célja Erdély és Székelyföld megmentése volt. „Balatonszepezden annak a Kratochvil Károlynak állítunk emléket, aki a legszebb példát mutatta önfeláldozásból és hazaszeretetből, aki a legképtelenebb körülmények között törekedett csapatai felfegyverzésére, megpróbált igazodni a koránt sem egyértelmű politikai viszonyokhoz, miközben egy cél vezérelte, Erdély védelme" – mondta Szász Jenő.

Németh Szilárd, dr. Kontrát Károly és Szász Jenő közösen leplezte le Blaskó János Kratochvil Károly altábornagynak emléket állító szobrát, amelyet a megemlékezőkkel és a tábori lelkészekkel együtt koszorúzással avattak fel.

GALÉRIA