Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Holnaptól már saját katonáik előtt bizonyítanak

Szöveg: Tamás Tibor |  2011. augusztus 17. 16:18

A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen folytatott tanulmányaikat 2011-ben eredményesen befejezett honvédtiszt-jelöltek, ludovikás hallgatók augusztus 17-i oklevélátadó ünnepségén hatvannégyen vehették át diplomájukat, köztük 23-an a „kiváló tanulmányokért” kitüntető címet érdemeltek ki. Más honvédtiszt-jelöltek Ludovika Emlékgyűrűt, a Bolyai János Hadmérnöki Díjat, különböző fokozatú, sorszámozott „Kossuth Kibocsátó Érmet”, illetve könyvjutalmat kaptak.

Az oklevélátadó ünnepségen Fodor Lajost, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkárát, Márki Gábort, a tárca védelemgazdaságért felelős helyettes államtitkárát, dr. Szarka Gábor kabinetfőnököt, dr. Benkő Tibor vezérezredest, a HM Honvéd Vezérkar főnökét, prof. dr. Padányi József mk. ezredest, a ZMNE megbízott rektorát, a megjelent tábornokokat, egyetemi oktatókat, valamint a vendégeket a ZMNE nevében dr. Hegedűs Henrik alezredes köszöntötte, majd felolvasta a parancsokat, határozatokat.
Ezután Fodor Lajos államtitkár mondott ünnepi beszédet. A tárca, egyben a honvédelmi miniszter nevében köszöntve minden megjelentet, így az egyetem vezetését, tanári állományát, elsősorban pedig a „nap hőseit", azaz a honvédtiszt-jelölteket, a frissen végzett ludovikás hallgatókat az eredményes munka, a közös siker okán.

Kiemelt jelentőségű ez a nap a HM, a HVK vezetése számára is – hangsúlyozta az államtitkár -, mert útjára indult valami régi-új. Ez a Ludovika Akadémia, a ludovikás képzés. Fodor Lajos emlékeztetett: a Ludovika fogalom volt az elmúlt évszázadban, hiszen az ott szerzett általános műveltség, alapos katonai tudás és gyakorlati tapasztalat alkalmassá tette a korabeli tisztikart a csapatok vezetésére, az alegységek kiképzésére és nem utolsósorban a Magyar Honvédség képviseletére az adott kor társadalmában.

A közigazgatási államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy ezt a szellemiséget kell továbbvinniük és képviselniük leendő beosztásaikban, egész katonai pályájukon. Arra kérte őket, hogy gondolatban tekintsenek vissza az elhagyott évekre, a sok tanulásra, a gyakorlatokra, küzdelmekre, a meghatározó élményekre is, amelyek a mai nap sikeréhez vezettek.
Az oklevélátadó ünnepség lélekemelő pillanat, mérföldkő az önök életében – mondta -, most lezárult egy szakasz, és egy új kezdődik el. Holnaptól már a saját katonáik előtt kell bizonyítaniuk tudásukat, rátermettségüket, a parancsnokok teljes felelősségével."

Fodor Lajos kérte a megjelenteket: ne feledjék az örök törvényt, az utódok haladják meg az elődöket, folyamatosan fejlesszék tudásukat, és az elődök nyomdokain alkossanak újat, jobbat. Vigyenek tovább mindent, ami jó és korszerű, de bátran nyúljanak ahhoz, amin változtatni kell, és ha szükséges, változtassanak.
A leendő honvédtisztek szerepének jelentőségéről szólva úgy fogalmazott: olyan az alegység, amilyen a parancsnoka, és a Magyar Honvédség is olyan lesz, amilyenné a tisztek formálják majd.

Az államtitkár kitért az új honvédelmi vezetés által az elmúlt év során végrehajtott jelentős átalakításokra. E folyamatokba illeszkedik a ZMNE átalakítása is, hiszen az intézmény az új Nemzeti Közszolgálati Egyetem struktúrájába integrálódik majd. Fodor Lajos meggyőződését fejezte ki, hogy a tiszti alapképzést – a maga sajátos jellegével – kiemelten kell kezelni, és meg kell teremteni ennek minden feltételét.
E folyamathoz kapcsolódnak a ludovikás hagyományok: húsz év kellett ahhoz a rendszerváltoztatás után, hogy ismét büszkén vállalhassuk szép katonai hagyományainkat a zászlóalj megalakításával, amely biztosítja a katonai pályára történő felkészülés különleges követelményeit, lehetővé teszi a katonai hivatás alapjainak elsajátítását, amely a magas fokú katonai rend és fegyelem biztosítása nélkül elképzelhetetlen. Ma már összességében elmondható, hogy az intézményben a katonai képzés sajátosságai megmaradnak, ugyanakkor egy kibővített ismeretkör megszerzésével a más közszolgálati területeken történő elhelyezkedés lehetősége is megnyílik a végzettek előtt.

Fodor Lajos rámutatott: óriási munkát végzett a honvédség az elmúlt esztendőben, de még koránt sincs vége a feladatoknak. Egyszersmind aláhúzta, hogy semmi újat nem kívánnak kitalálni, csak ismételten a figyelem középpontjába kívánják helyezni azt a szemléletmódváltást, amely egy nemzeti alapon szervezett, jól felszerelt és jól kiképzett, az ország gazdasági teherbíró képességének megfelelően finanszírozható Magyar Honvédség felépítésére irányul.

Az államtitkár méltatta a honvédtiszt-jelöltek kitartó szorgalmát a hosszú, embert próbáló tanulmányokban, amiért ma átvehetik az eddigi munkájuk gyümölcsét: az egyetemi oklevelet, megkapják a beosztásba helyező parancsukat, és a legkiválóbbak a „Kiváló Tanulmányokért" kitüntető jelvény elismerésben is részesülnek. Tiszteletreméltó, hogy a nehezebb körülmények ellenére az itt megjelent 61 honvédtiszt-jelölt közül 23 fő kiváló eredménnyel végzett, s remélhetőleg az lesz a továbbiakban is, hiszen az itt megszerzett tudás szilárd alap, egy „szellemi tarisznya", amelyhez e friss diplomás tisztek majd megszerzik a gyakorlati tapasztalatot, hozzátéve elhivatottságukat. Mindez együtt hazánk és a társadalom javára, de egyben személyes gyarapodásukra válik. Fodor Lajos hangsúlyozta azt az új tisztekkel szemben támasztott elvárást, hogy leendő beosztásaikban személyes példamutatásukkal is neveljék beosztottaikat a haza szeretetére, országunk szabadságának önzetlen védelmére, más népek, nemzetek tiszteletére. Legyenek méltóak és büszkék tiszti hivatásukra! – hívta fel figyelmüket a szakmai önbecsülésre.

Ezt követően társai nevében Ágoston Tibor honvédtiszt-jelölt szólalt fel. Válaszbeszédében jóleső érzéssel nyugtázta, hogy lezárult életük azon szakasza, amelyben teljesítették a választott hivatásukhoz szükséges elméleti és gyakorlati tudnivalók elsajátítását. Leszögezte: biztos abban, hogy szilárd alapokat szereztek felkészült, áldozatkész oktatóik által. Köszönetet mondott tanáraiknak, akik felvértezték őket tudással és egyengették útjukat. Külön kifejezte háláját szüleik támogatásáért. Továbbá kiemelte: tudják, hogy a Ludovika név kötelez, igyekeznek minden erővel öregbíteni e nemes intézmény jó hírnevét.

Az ünnepséget követő állófogadáson prof. dr. Padányi József mk ezredes, a ZMNE megbízott rektora mondott pohárköszöntőt. Elmondta, hogy minden nagy út kis lépéssel kezdődik, s a honvédtiszt-jelöltek négy évvel ezelőtt ráléptek erre a nagy útra, mikor eldöntötték: honvéd egyenruhában szolgálják a hazát, s ehhez diplomát szereznek. Az egyetem rektora kifejezte reményét a sikerrel végzett tisztjelöltek további pályafutását illetően.

Fotó: Galovtsik Gábor

További képekért kattintson galériánkra!