Katonák és művészek
Szöveg: Nyulas Szabolcs | 2018. augusztus 17. 7:15A magyar katonazene olyan érték, amire mindnyájan büszkék lehetünk – mondta Schmidt Zoltán dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság megbízott törzsfőnöke a VI. Fricsay Richárd Regionális Katonazenekari Fesztiválon augusztus 16-án a székesfehérvári Városház téren.
Galéria
Videó
Ruff Tamás őrnagy, karmester, a rendezvény szervezője kérdésünkre elmondta, a Székesfehérvári Királyi Napok keretében megtartott fesztiválon négy katonazenekar vett részt, a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar, a Debrecen Helyőrségi Zenekar, a Tata Helyőrségi Zenekar és az MH Központi Zenekar. A 2013-ban indult fesztivál – az őrnagy szavai szerint – nagyon népszerű és erősíti a Magyar Honvédség elfogadottságát. „Katonák vagyunk, egyenruhában teljesítjük szolgálatunkat, katonai fegyelem, katonai kötöttségek között éljük a mindennapjainkat, ugyanakkor művészemberekről van szó, s a zenét pedig mindenhol szeretik a világon" – fogalmazott az őrnagy.
Fricsay Richárd alezredes, a fesztivál névadója a magyar katonazene történetének kiemelkedő alakja, 1867-ben született Kremsierben, Morvaországban. Munkássága a mai napig nagy hatással és befolyással bír a Magyar Honvédség katonazenekarainak szakmai tevékenységére. Fricsay élete és munkássága a magyar katonazenéről szólt. A kiváló karmester zenészgenerációkat nevelt fel. Morvaországi származása ellenére ízig-vérig magyarnak vallotta magát, és kötelességének érezte a magyar zene és a honvéd kultúra hagyományainak ápolását, amiről zeneszerzői munkássága is tanúskodik. Fricsay Richárd alezredes majd fél évszázadon át szolgálta a magyar honvédséget és a katonazenei kultúrát. 1945. március 16-án hunyt el Budapesten.
Fotó: Rácz Tünde