Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Komplex és valóságos

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2013. október 15. 16:16

Két ország fiktív szembenállása jelentős nyersanyag-készletekért, sugárszennyezéssel is járó katasztrófa, valamint több állami szerv szoros együttműködése: dióhéjban ez jellemzi a Magyar Honvédség idei legnagyobb szabású gyakorlatát, az Active Guardian 2013-at. Hende Csaba honvédelmi miniszter szerint a való életben is jelentkezhetnek ilyen komplex kihívások.

Aki kicsit is érdeklődik a külpolitika iránt, rögtön láthatja, hogy a (had)gyakorlat forgatókönyvének fentebb vázolt kiinduló-helyzete egyáltalán nem rugaszkodott el túlságosan a valóságtól. Ha az Active Guardian 2013 sajtónapjának dátumát vesszük alapul (október 15.), akkor például pontosan egy hónapos az a hír, miszerint az Északi-sarkvidék hatalmas szénhidrogén-lelőhelyeiért zajló versenyfutásban Oroszország bő húsz évnyi szünet után ismét hadihajókat vezényelt a térségbe.

1595961375

Visszatérve a jelenbe: a gyakorlat tervezői a Kékország és Pirosország közötti szimulált feszültség kerettörténetét olyan incidensekkel töltötték meg, amelyek a lehető legjobban hasonlítanak a valóságra. Miközben azonban a sarkvidéken meglehetősen békés a helyzet, addig a várpalotai Mandulás-laktanyában felépített ellenőrző-áteresztő pontra nem csupán hivatalos vendégek érkeztek, hanem ellenséges erők is.

Katonai területen az ellenőrző-áteresztő pont látványa olyan, mint például egy bevásárlóközpontban a biztonsági őré, azaz teljesen megszokott.

Ami némileg új színfolt: a ponton önkéntes műveleti tartalékosok teljesítenek szolgálatot, és noha – mint hallhattuk – ők a civil életben nem hivatásos gépjármű-szerelőként dolgoztak, ám mégis meglehetős alapossággal vizsgálták át a beérkezett autót, illetve annak személyzetét. A bőséges afganisztáni tapasztalatokból kiindulva nem csupán az autóra rejtve szerelt mágneses aknákat keresnek ilyenkor, hanem például olyan apró berendezéseket is, amelyek kép vagy hang rögzítésére alkalmasak. Az ellenőrző-áteresztő pont megléte önmagában természetesen nem ijeszti el azokat, akik úgy gondolják: jobb nyílt fegyveres harccal elfoglalni egy ilyen állomást, mintsem óvatoskodni, de azért a szimulált támadók nem sokra mentek a BTR-ekkel megerősített őrséggel szemben.

A gyakorlat sajtónapján részt vevő Hende Csaba honvédelmi miniszter elmondta: a valós életben is ilyen komplex kihívások jelentkezhetnek majd, amikor egyszerre kell ellátni ország védelmi, katasztrófavédelmi és terrorista-elhárítási feladatokat is.

„Ezen a gyakorlaton a legmodernebb szimulációs rendszerekkel támogatva ellenőrizzük tudásunkat, felkészültségünket. Kíméletlenül szembe kell néznünk esetleges gyengeségeinkkel, és ahol szükséges, módosítani kell a katasztrófa-védelmi terveket, rendszereket" – szögezte le a tárcavezető.

1595961375

A fentebb említett feszült helyzetben könnyen előfordulhat olyasmi is, ami a várpalotai vasútállomáson (valójában nem) történt: katonai műveletre való előkészület közben vasúti szerencsétlenség és robbanás következett be. A képzeletbeli híradó tudósítását alapul véve a baleset során radioaktív anyag is a levegőbe került. Egyértelmű, hogy egy ilyen helyzet felszámolásában már valóban együtt kell működnie több különböző állami szervezetnek. Mint ahogyan azt láthattuk is a város sportcsarnoka melletti téren megtartott bemutatón: a Magyar Honvédség elsősorban vegyi szennyezés elleni védekezésben jártas képességeit vetette be a területről visszaérkezett harcjárművek mentesítésében, illetve az esetlegesen sugárszennyezéssel fertőzött személyek kiszűrésében.

A sajtónapot megtekintő dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: esetleges valóságos katasztrófahelyzetben ma már több mint ötezer önkéntes tartalékost tud mozgósítani a honvédség, akik már az árvízhelyzetben is megmutatták, hogy más szervekkel és a hivatásos katonaállománnyal együttműködve „bárhol lehet rájuk számítani."

„Gyakorlat teszi a mestert – azaz az ilyenkor gyakoroljuk be azokat a folyamatokat, amelyeknek éles helyzetben zökkenőmentesen kell működniük" – tette hozzá a vezérezredes.

1595961375

Dr. Tokovicz József mérnök dandártábornok, a HM Védelmi Hivatal
főigazgatója honvedelem.hu-nak elmondta: a gyakorlat
során az elképzelt katasztrófahelyzetet a lehető legteljesebb mélységig
modellezték.

„Az elmúlt néhány év többször is próbára tett bennünket, gondolok itt
főleg a vörösiszap-katasztrófára, az idén márciusi hóhelyzetre, vagy a
nyári árvízhelyzetre. Azért is hasznosak ezek a gyakorlatok, mert így
olyan szituációkban is kipróbálhatjuk magunkat, amelyekre a valóságban
még nem volt példa" – emelte ki a főigazgató.

A három hetes, október 18-án véget érő Active Guardian 2013 országvédelmi gyakorlaton védelmi helyzetben tesztelik az MH Műveleti Vezetési Rendszerét. A Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium részéről 148 technikai eszköz mellett majdnem négyezer fő vesz részt. A Szerb Fegyveres Erők tagjai mellett az Ohiói Nemzeti Gárda is képviselteti magát a gyakorlaton.

1595961375

Fotó: Galovtsik Gábor