Mentés égen-földön, fegyverropogással…
Szöveg: Trautmann Balázs | 2014. június 1. 7:51…és forgószárny-csattogással. Egy hároméves képességfejlesztési program újabb lépcsőjét jelentette a Csobánka melletti gyakorlótér felett megjelenő 3304-es oldalszámú Mi−8-as helikopter május 29-én délben.
Galéria
Videó
Virág Kiss Sándor százados, az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj kiképzési részlegének részlegvezető-helyettese és egyben a csobánkai gyakorlat parancsnoka a gyakorlat után büszkén mondhatta el: eredményesen. Az Összhaderőnemi Parancsnokság részéről még 2013-ban érkezett a feladatszabás, mely szerint a zászlóalj egy kiemelőcsoporttal vegyen részt egy franciaországi kiemelő (Personal Recovery, PR) -gyakorlaton. Azóta a zászlóalj folyamatosan hasonló felkéréseket kap, így az alakulat berkein belül megkezdődött a képesség kialakítása, a tudatos építőmunka. Ennek a folyamatnak egy fontos lépcsője volt a csobánkai gyakorlat. A harcászati drillek ismétlése, újak begyakorlása mellett új elem volt a hegyvidék is, ahova a harcászati mentési feladatokat „elhelyezték". A helikopterrel komplex harcászati feladatokat, harci mentést, valamint izolált személyek kimentését végezték el. Sokat pihenni nem lehet: júniusban már Törökországban vesznek részt egy nemzetközi harci kutató-mentő gyakorlaton egy kiemelőcsoporttal. Mozgalmasnak ígérkezik az ősz is. Szeptemberben Pápán két csoport mutathatja majd be azt, amit a harci kutatás-mentés területén eddig a zászlóalj megtanult és begyakorolt, illetve Belgiumban egy háromhetes, kifejezetten erre a területre koncentráló NATO-tanfolyamon is részt vesznek majd a zászlóalj kijelölt katonái.
A feladat végrehajtását a Szolnokról érkező Mi−8-as helikopter és hajózói is segítették. Bógyi Zsolt őrnagy, a szállítóhelikopter-zászlóalj első rajának parancsnoka, a gép pilótája elégedetten nyugtázta a mozgalmas napot: harccsoportok kirakása és kiemelése, sebesültek kimentése szerepelt az „étlapon". Új feladat volt számukra is az új képesség kialakítása, de a hegyvidék, a velük együttműködő katonák már ismerősek voltak. A szlovén hegyi kiképzés tapasztalataira, rutinjára és a 25/88-as katonákkal már régóta meglévő remek munkakapcsolatra alapozva pörgősen, professzionális módon sikerült megoldaniuk a számukra kijelölt feladatokat. A környezet, a lejtős terep, a magas fű, a hegyek mellett az itt uralkodó szélviszonyok jelentettek kihívást. „Itt szinte minden völgyben máshogy fúj a szél" − tette hozzá a pilóta.
A valódi Mi−8-as szállítóhelikopter mellett a feladat forgatókönyvében harci helikopterek és vadászbombázó repülőgépek is szerepeltek. Velük, azaz a hús-vér hajózókkal és a „képzeletbeli" pilótákkal Bíró Károly főhadnagy, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis előretolt repülésirányító csoportjának (ERICS) tisztje tartotta a kapcsolatot. A kimentést végző saját erők közeli légi támogatása során a virtuális géppuskafészekre virtuális bomba hullott, valódi rádiózással és kommunikációval az ERICS szakértője és a kimenekítést végző csoport parancsnoka között. A feladat nem volt ismeretlen a főhadnagy számára, hiszen a harci kutató-mentő műveletek végrehajtása során mindig számítani lehet többféle forgó- és merev szárnyas támogató légi jármű egyidejű bevetésére, melyek biztonságos elkülönítéséről is gondoskodnia kell az előretolt légi irányítónak.
Bíró főhadnagy hozzátette: volt szakmai haszna is a csobánkai gyakorlatnak. Pontosan tudja már ugyanis, hogy milyen eszközökre, tárgyakra van szüksége a feladat végrehajtásához s ezeket hogyan helyezze el magán úgy, hogy mind a mozgása, mind a harcképessége maximális maradjon.
Fotók: Dévényi Veronika