Nem az számít, ki honnan jött, hanem a bajtársiasság
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2015. február 9. 15:22Megújította 2012-es megállapodását a Honvédelmi Minisztérium és az Országos Roma Önkormányzat. Az erről szóló dokumentumot február 9-én látta el kézjegyével Budapesten Hende Csaba honvédelmi miniszter és Hegedűs István elnök.
Videó
Kibővült tartalommal újította meg megállapodását a honvédelmi tárca és az Országos Roma Önkormányzat. A dokumentumot a minisztérium és a haderő számos vezetője, illetve a testület több tagja jelenlétében hétfőn kora délután írta alá Hende Csaba és Hegedűs István. Mint a honvédelmi miniszter beszédében fogalmazott, a honvédség nemzeti intézmény, amelynek küldetése az egész ország, az egész nemzet védelme: e küldetés teljesítéséhez mindenkire szükség van, így a haderőnek mindenki számára nyitottnak kell lennie. „A honvédség mindenkit szívesen fogad, aki szolgálni akarja a hazát és vállalja az ezzel járó munkát" − mondta Hende Csaba. A hon védelme ugyanakkor nemcsak kötelesség, hanem jog is, és e jog gyakorlásához mindenki számára meg kell teremteni a lehetőséget.
Hende Csaba hangsúlyozta: a Magyar Honvédség nem szociális intézmény, de alapküldetésén túl mindig is volt a társadalmi mobilitást szolgáló jelentősége. Az esélyegyenlőség a haderőben nem kvótát vagy politikailag korrekt narratívát jelent, hanem a megélt valóságot: mindenkinek lehetősége van arra, hogy tehetsége, tudása, szorgalma, adottságai révén részese legyen e fontos küldetésnek. Nem az számít, ki honnan jött, hanem hogy jó bajtárs-e, illetve hogy meg tudja-e tenni, amit rábíznak, és számíthatnak-e rá a többiek: ha a sors úgy hozza, akár az életüket is rábízhatják-e. Ennek megfelelően a honvédség csak elkötelezett, felelősségteljes, bátor embereket vár soraiba, hiszen itt minden feladathoz a legjobbakra van szükség. E legjobbakat, legelkötelezettebbeket azonban meg is kell találni a nemzet minden részéből. E gondolat húzódik meg jelen megállapodás mögött is, és ugyanígy ennek jegyében táboroztat a minisztérium roma fiatalokat, ezért ítéli oda minden évben húsz diáknak a Lippai Balázs-ösztöndíjat, és ezért szervez további programokat is cigány fiatalok számára.
A miniszter kijelentette: a tárca számára nagyon értékes az ORÖ-vel folytatott együttműködés. Hozzátette: aki felhúzza az egyenruhát és felesküszik a piros-fehér-zöld zászlóra, attól a nemzet elvárja, hogy legjobb tudása szerint szolgáljon. Hende Csaba külön köszönetet mondott azon cigány származású katonáknak, akik adott esetben nehéz háttérrel kerültek be a haderőbe, ám munkájukkal mindenki tiszteletét és megbecsülését kivívták.
Hegedűs István szerint a magyarországi cigányságnak sosem volt rá akkora szüksége, hogy egy befogadó társadalomban élhessen, mint napjainkban. Emiatt a jelen megállapodás, amelynek tartalmát a tárca és az ORÖ közösen alakította ki, különösen fontos. A testület elnöke megköszönte a minisztériumnak, hogy számos valós lehetőséget biztosít azok számára, akik valóban tenni akarnak a saját sorsukért. Farkas Flórián miniszterelnöki biztos szintén méltatta a megállapodást.
A megújított dokumentum többek között olyan új együttműködési területekről szól a már meglévők erősítése mellett, mint például tájékoztató kiadványok megjelentetése, egy célirányos cselekvési program kidolgozása a fiatalok továbbtanulási orientációja kapcsán, további közös rendezvények szervezése vagy közös pályázatok benyújtása.
Fotó: Rácz Tünde