Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Sosem látott film Magyari Béláról

Szöveg: honvedelem.hu |  2018. április 25. 22:49

A Magyar Honvédség halottjává nyilvánították a hétfőre virradóra elhunyt dr. Magyari Béla nyugállományú mérnök ezredest. A Szojuz-36 űrhajó tartalékszemélyzetének tagjára egy különleges, exkluzív filmmel emlékezünk.

1599185890
Hosszan tartó betegség után, hétfőre virradóra, életének 69. évében elhunyt dr. Magyari Béla nyugállományú mérnök ezredes. A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség osztozik a család fájdalmában, és saját halottjának tekinti a Szojuz-36 űrhajó tartalékszemélyzetének tagját.

Magyari Béla Kiskunfélegyházán született 1949-ben. Szakirányú tanulmányait 1967-től a hazai, 1970-től pedig a szovjet repülő-műszaki főiskolákon végezte. 1972-től tisztként teljesített szolgálatot a 47. Pápa Harcászati Repülőezred kötelékében, I. osztályú vadászrepülő minősítését öt évvel később szerezte meg. Miután az Interkozmosz-program révén, amely a Szovjetunió és a szocialista országok közös űrkutatási projektje volt, lehetőség nyílt arra, hogy magyar űrhajós is a világűrbe jusson, Farkas Bertalan mellett őt választották ki arra, hogy részt vegyen az alkalmassági vizsgákon. Magyari százados társával együtt 1978-től egészen az űrrepülésig, 1980-ig a Gagarin Űrhajóskiképző Központban végezte a felkészülést. Parancsnoka és társa Vlagyimir Dzsanyibekov lett volna, de az oroszok Farkas Bertalant választották ki az útra – ugyanakkor Magyari Béla is kiváló eredménnyel teljesítette a követelményeket. Végül tartalék űrhajós lett, és az űrrepülés alatt az irányítóközpontban dolgozott.

1599185891
Bár a hazatérése után őrnaggyá előléptetett, a Magyar Népköztársaság Űrhajósa és a Magyar Népköztársaság Babérkoszorúval Ékesített Zászlórendje kitüntetéseket megkapó Magyari Béla végül nem jutott el a világűrbe, a későbbiekben is igyekezett kamatoztatni megszerzett tudását. A magyar űrrepülés után ő is hosszú időn át járta az országot, előadásokat tartott, majd számos kutatásban, például különböző anyagtudományi vizsgálatokban vett részt. Ugyan sokáig reménykedett benne, hogy egy esetleges második szovjet-magyar repülés keretében ő is feljuthat a világűrbe, ezek az elképzelések végül nem valósultak meg. Dr. Magyari Béla így további elméleti képzéseken vett részt például a Budapesti Műszaki Egyetemen, majd 2001-ben a Magyar Asztronautikai Társaság elnöke lett. 2005-től éveken át dolgozott a Honvédelmi Minisztérium képviselőjeként a Magyar Űrkutatási Tanácsban.

1599185891
Egy különleges film

A sajtóban 1980 tavasza óta Magyari Béla őrnagy nevéhez tartozott ez a két szó: kiképzett űrhajós. A katonai sajtó munkatársai akkoriban folyamatosan nyomon követték az Interkozmosz program keretében űrrepülésre kiválasztott két szuperszonikus pilóta felkészülését. A Néphadsereg című lap kétféle különkiadásának előkészítése is megtörtént, a nyomda arra várt, hogy a kilövés pillanatában a Farkas Bertalan-, avagy a Magyari Béla-verzió nyomtatása kezdődjön-e meg. Nos, a tartalmában csaknem azonos lap végül Farkas Bertalannal a címlapján került az olvasókhoz, de mint látható, a tartalékként szereplő páros is szerepel az újságban.

Hasonlóképp járt el a Katonai Filmstúdió is: két film készült el a vágóasztalon, s bár a Farkas Bertalanról szóló változat került a filmhíradókba, megmaradt az archívumban az a verzió is, amelyet Magyari Béla kilövése esetén mutattak volna be. Portálunk látogatói médiatörténeti ritkasággal találkozhatnak: bemutatjuk azt a filmet, amely soha nem került a nézők elé. Kérjük úgy tekinteni, mint a „mi lett volna, ha…" történelmietlen kérdés beszédes illusztrációját!

Tegyük hozzá, nem szenzációnak szántuk, ellenkezőleg: e filmmel szeretnénk tisztelegni Magyari Béla emléke előtt.