Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Szoros és szétválaszthatatlan magyar-amerikai együttműködés

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2015. április 24. 12:58

Az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázison tett látogatást április 24-én, péntek délelőtt Colleen Bell és Hende Csaba. Az Egyesült Államok budapesti nagykövete a magyar Gripenek által imitált elfogás keretében érkezett meg Kecskemétre repülőgéppel, ahol a honvédelmi miniszter fogadta.

1595992534

Az egyeztetések szünetében tartott sajtótájékoztatón Colleen Bell kiemelte a két ország szoros katonai együttműködését, és hitet tett ennek jövőbeli folytatása mellett is. Hende Csaba úgy fogalmazott: a megbeszélések során érintett fontos szakmai kérdések mindegyikében szoros és szétválaszthatatlan együttműködés folyik a magyar és az amerikai haderő között. Mindez igaz a V4-es uniós harccsoportban vállalt, a közvetlen légi támogatást (close air support) érintő magyar szerepvállalásra, illetve általában véve a teljes Gripen-programra, hiszen utóbbi úgy kiképzési, mint a fegyverzetet érintő kérdésekben sem képzelhető el az Egyesült Államok segítsége nélkül. Ugyanígy rendkívül szoros az együttműködés azokban az előttünk álló és folyamatban lévő, határainkon kívül végzett feladatokban, amelyek a legnagyobb kihívást testesítik meg jelenleg a Magyar Honvédség légiereje számára. A honvédelmi miniszter itt a tavaly október 4-e óta az olaszokkal közösen, Szlovénia felett végzett légtérrendészeti tevékenységet, illetve a balti államok légtereinek szeptemberben kezdődő, négy hónapon keresztül történő biztosítását említette meg.

1595992534

Újságírói kérdésre válaszolva Hende Csaba elmondta: a nemzeti helikopterképesség megteremtése a kormány napirendjén szerepel, a honvédelmi tárca maradéktalanul elvégezte az ezzel kapcsolatban rá hárult szakmai előkészítő munkát. A kabinet a pénzügyi fedezet megteremtésén dolgozik. „Bízom benne, hogy ezek az erőfeszítések belátható időn belül sikerre vezetnek" − fogalmazott a miniszter. Mint hozzátette, jelentős szinergiákhoz vezethet, ha az ország helikopterszükségletét közös bázison teremtjük meg, hiszen ez a karbantartás vagy a pilótakiképzés területén egyaránt nagyon sok előnnyel és megtakarítással jár. Mivel helikoptert a haderő mellett többek között a mentők, a katasztrófavédelem, a rendőrség és a terrorelhárítás is használ, a kérdés megoldása messze túlnő a honvédelmi tárca keretein és lehetőségein is.

Fotó: Galovtsik Gábor