Te már felkészültél a világ végére?
Szöveg: Galambos Sándor | 2012. augusztus 8. 19:41„Túlélési praktikák” címmel új sorozatot indít szeptembertől a National Geographic Channel. Olyan férfiakat és nőket mutatnak be, akiknek minden cselekedetét egyetlen dolog vezérli: a már-már eszelős hit abban, hogy a világ mai formája rövidesen véget ér. A népszerű csatorna és a Honvédelmi Minisztérium a sorozattal párhuzamosan játékot hirdet vállalkozó kedvű civilek részére − a játék fődíja egy négynapos kiképzés az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóaljnál.
Egy olyan év után, amelyben egymást érték a gazdasági válságról, államcsínyekről, globális felmelegedésről és természeti katasztrófákról szóló hírek, egyesek úgy gondolják, hogy közel már a világ vége. Rettegjenek földrengéstől, gazdasági összeomlástól, napkitöréstől vagy atomháborútól, ezekben az emberekben egy dolog közös: valamennyien hisznek abban, hogy hamarosan egy minden korábbinál keményebb korszak köszönt be, amikor a boltok üresen tátonganak majd, a vízért fegyveres harcot kell vívni, és nem lesz elektromos áram.
A csatorna a sorozat népszerűsítésére egy játékot hirdet, amelyhez a Honvédelmi Minisztérium segítségét kérte. A játékra jelentkezőknek a http://tulelesipraktikak.hu honlapon történt regisztrációt követően az ott feltett kérdésekre kell válaszolniuk. A fődíj nyolc fő részére egy négynapos kiképzés, amelynek keretében a legszerencsésebbek megtanulhatják többek közt az alapvető fegyverkezési, önvédelmi és túlélési technikákat. A nyereményt a Honvédelmi Minisztérium biztosítja, és az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóaljnál lehet „átvenni". Ezenkívül még további harminc szerencsés nyertes egy-egy különleges NatGeo ajándékcsomagot vehet át.
Az újságírókat ezt követően Farkas Anikó, a Honvédelmi Minisztérium sajtófőnöke és Breuer Zsófia, a National Geographic Channel munkatársa tájékoztatták a HM és a csatorna közös játékáról, majd elkezdődött a túlélés.
Az elméleti felkészítés után az ötfős csapatoknak tájékozódásból, vízkeresésből, víz ihatóvá tételéből, tűzgyújtásból, menedéképítésből és egészségügyi ismeretekből kellett bizonyítaniuk az életképességüket. A kiképzés ideje alatt az újságírók enni nem kapnak, otthonról hozott élelmiszert sem vihettek magukkal – Sándor ezredes szerint a szendvicsek feleslegesen nehezítették volna a felszerelést.
Fotó: A szerző felvételei