Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Új eszközök az új képességekhez

Szöveg: Révész Béla |  2016. június 15. 16:40

Az Egyesült Államok kiemelt partnerként tekint hazánkra, és elsődleges támogatónk a szükséges eszközök, valamint képzések elérésében – hangzott el június 15-én, szerdán Szolnokon, ahol az eddig is kiváló együttműködést rugalmas és hatékony jogi keretbe foglaló megállapodást írt alá dr. Orosz Zoltán altábornagy, Honvéd Vezérkar főnök helyettes és Mark C. Schwartz vezérőrnagy, az Amerikai Egyesült Államok Európai Különleges Műveleti Parancsnokság (SOCEUR) parancsnoka. 

A Magyar Honvédség idei egyik legfontosabb feladataként határozták meg az eszközpark és a katonák egyéni felszerelésének, fegyverzetének fejlesztését. Ennek érdekében a honvédelmi tárca minden belföldi és – szövetségesi státuszából adódóan – külföldi lehetőséget felhasznál. A folyamat jelentős állomása volt a szolnoki Ittebei Kiss József hadnagy Helikopter Bázison az a június 15-i esemény, amelyen két AS–350B típusú helikopterrel, valamint mesterlövészpuskákkal, egyéni felszerelésekkel és egy mobil vezetési ponttal gazdagodott a két szolnoki alakulat, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis és az MH 2. Különleges Rendeltetésű Ezred.

1596015309

Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter tavaly év végén jelentette be, hogy az Országos Mentőszolgálatnál lévő két könnyűhelikoptert átveszi a Magyar Honvédség. A pilóták és a földi kiszolgáló személyzet átképzése megkezdődött, az AS–350B típusú gépeket kiképzésre, felderítési feladatok végrehajtására és futárszolgálatra fogják használni.

A haditechnikai fejlesztés mellett sor került egy amerikai–magyar katonai megállapodás aláírására is, amelyen részt vett dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök és helyettese is. Dr. Orosz Zoltán altábornagy az eseményen elmondta: a világban zajló új biztonsági fenyegetések miatt bő tíz évvel ezelőtt született elhatározás arról, hogy a Magyar Honvédség olyan különleges képességgel rendelkezzen, amely rugalmasan és hatékonyan képes reagálni a váratlan és a különleges harcmodort igénylő helyzetekre. Ebben segített az Egyesült Államok hadereje, amely az első pillanattól kezdve eszközökkel és kiképzésekkel támogatta hazánk törekvéseit. A döntés értelmében a magyar különleges műveleti erők képességét az elkövetkezendő években még jobban fejlesztik majd, ebben pedig az USA továbbra is mindenben Magyarország segítségére lesz. Ennek a támogatásnak kézzelfogható formája a most aláírt együttműködési megállapodás.

1596015310

Simicskó István az együttműködés kapcsán a megnövekedett védelmi képességeket hangsúlyozta. „A legfontosabb célunk a magyar emberek és határok biztonságának garantálása. Ennek érdekében fejlesztjük folyamatosan a Magyar Honvédséget" – mondta a honvédelmi miniszter, hozzátéve: az, hogy a magyar haderő idáig eljutott, nagyban köszönhető az amerikai szövetséges anyagiakban, eszközökben és kiképzésekben megnyilvánuló támogatásának. „Új típusú veszélyek és fenyegetések érnek bennünket. Ezek az eszközök a megváltozott feladatok ellátásában is segítik a honvédséget. A terrorizmus miatt szükség van arra, hogy a magyar katonák garantálni tudják a polgárok biztonságát. A különleges műveleti képesség kulcsfontosságú az ilyen, új típusú küzdelemben. Reméljük, itthon soha nem kell alkalmazni őket terroristák ellen, de jobb, ha felkészülünk" – zárta beszédét a miniszter.

Simicskó István a jövőt illetően hangsúlyozta: a fejlesztés nem áll le, 2026-ig évente a GDP 0,1 százalékával szeretnék növelni a védelmi kiadásokra szánt költségvetési keretet.

1596015310

Fotó: Dévényi Veronika