Túl a „félidőn”
Szöveg: MH LMCS | 2013. április 11. 9:46A kabuli Camp Warehouse-ba települt Logisztikai Mentorcsoport (LMCS) hatodik váltását mutatjuk be; a csapat összetételét, az eddig eltelt időben végrehajtott tevékenységeket, megpróbáltatásaikat és az előttük álló kihívásokat.
Az MH LMCS (MH Logisztikai Mentorcsoport) a Német GAFTAG (German Armed Forces Technical Advisory Group) tanácsadó szervezet keretén belül működő V. részleg. A csoport három horvát és négy magyar katonából áll, ezenkívül az ő háttérbiztosításukat egy magyar hadműveleti tiszt és egy magyar logisztikai altiszt szavatolja. A magyar katonák több helyőrségből érkeztek.
A csapat − az átadás-átvétel végrehajtását követően − 2012. december 10-én kezdte meg szakfeladatainak ellátását. A feladat jellegéből adódóan nem lehetett egy alakulattól megpályáztatni a beosztásokat, hiszen a kontingensnek − a csekély létszáma ellenére − rendelkeznie kellett a logisztikai mentorfeladatok végrehajtásának lehetőségével és a force protection-képességekkel is. Így elengedhetetlennek bizonyult különböző alakulatok nagy tapasztalatokkal rendelkező tisztjeinek és altisztjeinek részvétele. Az intenzív felkészülés során az állomány bebizonyította rátermettségét, többségük részt vett CLS (Combat Life Saver − harctéri életmentő) -tanfolyamon is.
Az LMCS sokrétű és kulcsfontosságú feladatot lát el a CSS School (Combat Service Support School – harckiszolgáló-támogató iskola) és a BLT (Basic Logistic Training – alapszintű logisztikai kiképző szervezet) -iskola mindennapi életében. A feladatuk az alaprendeltetésből adódóan az ANA (Afghan National Army – afgán nemzeti hadsereg) legénységi állományú katonái számára biztosított logisztikai szakalapozó képzés mentorálása, illetve személyes tanácsadás a vezetői állomány részére.
Ugyancsak feladatuk, hogy együttműködjenek az éves kiképzési tervek elkészítésében, kidolgozásában, valamint a kiképzéssel kapcsolatos újításokhoz, fejlesztésekhez szükséges javaslatok megtételében.
A kontingens parancsnoka a BLT-iskola parancsnokát mentorálja. (Az intézmény neve márciusban megváltozott, korábban az AILT − Advanced Individual Logistics Training − nevet viselte). Egy kurzus kilenc héten keresztül tart. A munka sikerét jól jelzi, hogy a csoport kiérkezésétől a március végén kezdődött 1392. afgán évig összesen 520 hallgató tett sikeres vizsgát.
A munkájuk elvégzéséhez rendelkezésükre áll három nagy teljesítményű, páncélozott Toyota terepjáró, valamint számos speciális felszerelés is − mint például éjjellátó, GPS, rádió, műholdas telefon.
A feladat nagyságát jól érzékelteti, hogy az eltelt négy hónap alatt a magyar katonák több mint 80 alkalommal hagyták el a tábort, és közel 1500 kilométert tettek meg Kabul északi területein, gyakran különösen nehéz körülmények között…
Az LMCS-ben szolgáló magyarok saját maguk látják el a személyi védelmet. A biztonsági helyzet változó, sok külső tényező befolyásolja. Az általuk használt útvonalak veszélyesek, szinte mindennapos az ott közlekedő szövetséges konvojok elleni komoly fenyegetés. A munkavégzés helyszíne − annak nyitottsága miatt − ugyancsak veszélyes terület.
Szót kell ejteni arról is, hogy a mentorfeladatok mellett egyre fokozódik a csapat CIMIC-tevékenysége is. Esetenként ISAF CIMIC-forrásokat kihasználva ajándékoznak meg afgán katonákat pokrócokkal, edényekkel és különböző hasznos háztartási eszközökkel, ezzel is erősítve a kapcsolatot a mentor és mentoráltja között.
Március elején a horvátok befejezték missziós szerepvállalásukat, kivonultak a kabuli hadszíntérről, helyüket három magyar katona vette át, akik a beilleszkedés és az átadás-átvételi feladatok után teljes erőbedobással végzik munkájukat és segítik a kicsiny kontingens mindennapi életét.
A kontingensnek otthont adó Camp Warehouse egy többnemzeti NATO-tábor francia vezetés alatt. Az LMCS munkájához elengedhetetlen feltétel a jó szintű angol nyelvi kommunikációs készség. A kontingens jó kapcsolatot tart fenn a németekkel és más nemzetiségű katonákkal is. A kabuli magyar nagykövet is szívesen látogat el a táborba.
Mivel a tábort a közeljövőben felszámolják, újabb kihívások elé néz a csapat. A költözés sehol sem egyszerű, hát még egy olyan országban, ahol nap mint nap veszélyek leselkednek a katonákra, amikor elhagyják a viszonylagos biztonságot nyújtó megszokott bázisukat.
Fotó: illusztráció