Sarkantyús katonák a KFOR-ban
Szöveg: Koós Sándor zászlós | 2016. január 14. 18:31Öt magyar békefenntartó is kiérdemelte az Egyesült Államok Hadseregében (US Army) tradíciónak számító sarkantyú viselésének jogát.
A US Army hagyományainak megfelelően csak annak a szakszerűen kiképzett és profi katonának adományoznak sarkantyút, aki teljesíti a lovassági fegyvernemhez (Cavalry) tartozó szakcsapatok több lépcsős kiképzését, és megfelel a szigorú előírásoknak, követelményeknek. Napjainkban a modern lovasság már helikopterekkel és tankokkal harcol, de a tradíció tovább él, a katonáknak többhetes kiképzés végén kell bizonyítaniuk felkészültségüket a vizsgával egybekötött, komplex zárógyakorlaton.
Az amerikai vezetés alatt álló KFOR Keleti Többnemzeti Harccsoport alárendeltségébe tartozó magyar Delta század több katonája is sikeresen teljesítette a sarkantyú viselésének feltételeit. Elfogadva az amerikai fél meghívását, egy járőrbajnoksághoz hasonló gyakorlatsort hajtottak végre, ahol a legnagyobb hangsúlyt az egyéni szakmai felkészültség mérésére fektették.
Annak ellenére, hogy az összes feladatot az Egyesült Államok hadseregében rendszeresített felszereléssel, fegyverzettel és természetesen angol nyelven kellett végrehajtani, semmiben nem maradtak alul a magyar katonák. A 25 kilométeres menetgyakorlat végrehajtása után rádiós kapcsolatfelvétel, harctéri sebesült-ellátás és -kimentés, tájékozódás, helymeghatározás, tűztámogatás kérése, valamint éles lőgyakorlatok is a megmérettetés részét képezték, amit Ágoston Zoltán hadnagy, Hideg István őrmester, Dóka Szilárd szakaszvezető, Dóka Mátyás szakaszvezető és Gál Róbert szakaszvezető legjobb tudása szerint, sikeresen teljesített.
A résztvevők jelképesen, oklevél formájában vehették át a kiérdemelt sarkantyút.