Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az arab országok Aszad lemondását sürgetik

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2012. július 24. 17:48

Az Arab Liga tagországai sürgetik, hogy Bassár el-Aszad szír államfő mielőbb mondjon le, s ennek fejében szabadon távozhat – jelentette be július 23-án, hétfőn Hamad Dzsábir ász-Száni sejk, katari miniszterelnök.

A sejk felszólította a szíriai ellenzéket, illetve a Szabad Szíriai Hadsereget, hogy alakítsanak a nemzeti egységet megtestesítő átmeneti kormányt. Ász-Száni sürgette a szír elnököt, hogy hozzon „bátor döntést" országa megmentése érdekében. Mint mondta, ezzel Bassár el-Aszad le tudná állítani a rombolást és a gyilkosságokat. Bejelentette, hogy az arab országok 100 millió dolláros segélyt adnak a szír menekülteknek. S azt is közölte: csak egy Arab Liga-tagállamnak voltak fenntartásai a tanácskozáson elfogadott állásponttal kapcsolatban.

Az Európai Unió arra készül, hogy a szíriai válság miatt távozásra kényszerül a térségben élő mintegy 200 ezer nyugati állampolgár. A ciprusi belügyminiszter hétfői közlése szerint országa 48 órára képes ekkora tömeg befogadására. Európa igyekszik felkészülni a szíriai válság következményeire, köztük a hatalmas menekültáradatra. A térségben élő 200 ezer nyugati befogadására már elkészült egy terv – derült ki hétfőn az EU-belügyminiszterek ciprusi tárgyalásain.

A szíriai kormány nem zárta ki, hogy külső beavatkozás esetén vegyi fegyvereket használjon. Szíria nem vet be sem vegyi, sem hagyományos fegyvereket a saját állampolgárai ellen – mondta a külügyi szóvivő. A vegyi fegyverek a hadsereg ellenőrzése alatt állnak, és csak „külföldi agresszió esetén" vetik be azokat – mondta Dzsihád Makdiszi, aki olyan kampány szervezésével vádolta a Nyugatot, „amelynek célja egy katonai beavatkozás igazolása azzal, hogy tömegpusztító fegyverekről hazudnak".

A szóvivő az állami tévében sugárzott sajtótájékoztatóján leszögezte: Szíria elutasítja az Arab Liga javaslatát, hogy Bassár el-Aszad elnök mondjon le, s akkor „szabadon távozhat". „Ha ezek a Dohában összegyűlt arab országok őszinték lennének, és törekednének a vérontás megállítására, akkor fel kellene hagyniuk (a lázadók) nyílt felfegyverzésével (…) és véget kellene vetniük lázító kampányuknak" – tette hozzá a szóvivő.

A szíriai kormányerők egy hétig tartó heves harcok után a jelek szerint ismét ellenőrzésük alá vonták Damaszkusz legnagyobb részét. A lázadók gerillataktikához folyamodva zaklatják a hadsereg alakulatait – közölték ellenzéki és hivatalos források hétfőn.

„Sajnos a rendszer hadserege átvette az ellenőrzést a város csaknem egésze fölött. A déli Kadam és Daraima külvárosokban folynak még csetepaték. Vannak még itt harcosok a Szabad Szíriai Hadseregből, de mostantól elrejtőznek" – mondta el az egyik ellenzéki fegyveres a francia hírügynökségnek. Egy másik, bizakodóbb felkelő szerint „a Damaszkusz felszabadításáért indított csata még folyik, és több helyen vannak harcok. Ez az első szakasz, és egy második fogja követni a rendszer elleni csapásokkal".

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns szervezet úgy fogalmazott, hogy „a reguláris erők átvették egyes területek ellenőrzését, de más szektorokban még jelen vannak a lázadók".

Egy belbiztonsági forrás megerősítette, hogy „a hadsereg fölülkerekedett, és most házkutatásokat végez terroristákat keresve főként a Kfar Szúsza negyedben". Az értesüléseket nem lehet megerősíteni a tudósítók mozgását sújtó korlátozások miatt.