Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Járőrök az ütközőzónában

Szöveg: Major Nándor hadnagy |  2015. március 3. 9:22

Az ENSZ Ciprusi Békefenntartó Missziója (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus, UNFICYP) a szervezet negyedik legrégebbi, ma is működő művelete. Feladatrendszere az idők során többször is átalakult. A békefenntartók a kezdetekben alkalmazott állandó megfigyelőpontos rendszerről áttértek a mobil járőrözésre. Ennek eredményeként kevesebb járőrbázisra és kevesebb katonára van szükség.

A járőrök feladata az ENSZ fennhatóságának gyakorlati érvényesítése az 1974. augusztus 16-án kialakult tűzszüneti vonalak között létrehozott ütközőzónában. A járőrözési feladatokból a Magyar Honvédség katonái majd 20 éve veszik ki részüket.

1595988680

Az UNFICYP magyar kontingensének 1. szakasza az ütközőzónában található, Athienou faluban lévő Szent István-táborban és a 91-es járőrbázison települ. A szakasz felelősségi területe 75 négyzetkilométer, 120 kilométernyi járőrúttal és 29 ENSZ-létesítménnyel. A szakasz két katonából álló járőrei − 24 órás váltásokban − a hét minden napján jelen vannak a zónában. Feladatuk megfigyelni és jelenteni a szemben álló felek által elkövetett tűzszünetsértést, illetve ellenőrizni és megakadályozni minden engedély nélküli civil tevékenységet az ütközőzónán belül. A katonai incidensek mennyisége eltörpül a civilek állal okozott határsértések mellett. Naponta fordulnak elő engedély nélküli vadászok, gyűjtögetők, és sajnos jellemző, hogy a helyiek a zónában helyezik el a háztartási hulladékukat. A civilek távol tartása érdekében a szakasz együttműködik az ENSZ-rendőrséggel (United Nations Police − UNPOL), a helyi rendőri erőkkel, valamint a helyi közösségek vezetőivel.

A terület nagysága és a terep tagoltsága miatt a katonák a szolgálatot négykerék-meghajtású terepjárókkal hajtják végre, amelyekre a kemény terep és a téli csapadékos időjárási körülmények miatt nagy szükség van. Heti rendszerességgel helikopteres járőrözésen vesznek részt az ENSZ repülésbiztosító egységével (UN flight) együttműködve, amelynek során a földről nem látható állásokat figyelik meg.

A magyar katonák − a járőrtevékenység mellett − részt vesznek a repülések biztosításában, valamint a kiképzési rendszernek megfelelően készségeik folyamatos fenntartása és fejlesztése érdekében tömegkezelési gyakorlatokat, baleset-kezelési gyakorlatokat és havonta kétszer éleslövészetet hajtanak végre.

1595988680

A szakasz kötelessége, hogy háromhetente biztosítja a Sector Force Commander Reserve szakaszt, melynek feladata az esetleges tüntetések, demonstrációk biztosítása, az ütközőzónában bekövetkező balesetek kezelése, illetve az UNPA (United Nations Protected Area, az UNFICYP főhadiszállása) védelmének átvétele.

Mindezek mellett a Szent István-tábor rendszeresen különböző látogatások, rendezvények helyszíne, a magyar kontingens tagjai itt gyűlnek össze nemzeti ünnepeik alkalmából.

A magyar szakaszhoz 2010-ben, a szerb−magyar katonai együttműködést megerősítve csatlakozott hat szerb járőrkatona. A szerb járőrök a magyar katonákkal együtt, vegyes rajokban tevékenykednek. Az együttműködés alapfeltétele a közös nyelv, az angol ismerete.

1595988681

Mivel a katonák nemcsak szolgálatuk alatt, hanem szabadidejükben is sok időt töltenek együtt, a hat hónap során megismerik egymás kultúráját, szokásait. Az elmúlt ünnepi időszakban mind a két fél megmutathatta egy-egy ebéd vagy vacsora keretein belül saját népének szokásait, megízlelhették egymás hagyományos ételeit.

A közös együttműködés a sportsikerekben is megmutatkozik, múlt év végén a szerb és magyar katonákból álló csapat nyerte meg az UNFICYP legrangosabb versenyét, a Military Skills Competitiont.

A magyar kontingens további elemeivel együtt a szakaszról is elmondható, hogy feladatát magas elismertség mellett végzi és kiváló terepe a nemzetközi tapasztalatszerzésnek.