Ügyeletes tiszt – UNFICYP-módra
Szöveg: Balogh Gábor őrnagy | 2015. március 28. 12:04Az ENSZ ciprusi békefenntartó misszió (UNFICYP) magyar kontingensének tagjaként a misszió főparancsnokságán, Nicosiában teljesítek szolgálatot, további öt törzstiszt kollégámmal együtt.
Az UNFICYP-parancsnokság ügyeletes tiszti (DO – Duty Officer) szolgálata nagyban hasonlít a mindenki által jól ismert otthoni ügyeletesszolgálathoz; a különbség talán abban mérhető, hogy a ciprusi munka teljesen a hadműveleti dolgokra koncentrál, keveset kell foglalkozni őrzés-védelmi, ellenőrzési feladatokkal. Mint a hadműveleti központ műveleti utasításából (JOC SOP − Joint Operation Centre Standing Operating Procedure) is kitűnik, fő feladatunk, hogy egyfajta információs elosztó központként működjünk. A beérkező jelentések és információk alapján, a nap 24 órájában képesek legyünk jelentést tenni az éppen folyó műveletekről, és vészhelyzet esetén elsődlegesen a mi munkánkra támaszkodik a krízist menedzselő csoport.
A beosztás ellátása a hadműveleti központ (JOC – Joint Operation Center) tagjaként, a magyar váltásos rendszerű ügyeletes tiszti szolgálatból is jól ismert, 24/72-es rendben történik. A szolgálatot követő nap az úgynevezett „stand-by", ami 60 perces készenlétet jelent, a következő két nap pedig pihenőidő. A munkarendnek megfelelően négy fő lát el ilyen beosztást, rajtam kívül további két argentin és egy szlovák tiszt kolléga. A szolgálatot természetesen nem teljesen egyedül látjuk el, egyfajta „helyettesként" segítségünkre van egy fő ügyeletes rádiókezelő (DRO − Duty Radio Operator), aki elsődlegesen az UNFICYP-en belüli rádiókapcsolat fenntartásáért felelős. Ebben a beosztásban három brit katonán kívül egy magyar altiszt teljesít szolgálatot.
A szolgálat ellátásának alapvető feltétele a jó szintű angol nyelvtudás − szóban és írásban is. Mivel a misszió „munkanyelve" az angol, valóban elengedhetetlen a jó kommunikációs készség, hiszen a mindennapi érintkezésen kívül a telefonhívások kezelése és esetlegesen a rádió használata is a „munkaköri leírás" része. Nem is beszélve a reggeli eligazításokról, ahol is a misszió vezetőállománya előtt kell jelentést tenni az előző napi eseményekről. A jó szövegértési és írásbeli készségek nagy segítséget nyújtanak a belső levelezőrendszeren érkező jelentések értelmezése, a saját jelentések elkészítése során.