Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

KFOR: új kihívások és fejlődés útján

Szöveg: Végh Krisztina zászlós | Fotó: T.P. tizedes, M. M. őrvezető és a szerző felvételei |  2024. július 26. 11:27

A KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj történetében új, fontos fejezethez érkeztünk: a zászlóalj szeptembertől – 2017 után – ismét többnemzeti alapokra helyeződik kiegészülve egy román manőver századdal.

KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj_román_manőver_századddal (4)

A KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj (KFOR Tactical Reserve Battalion, KTRBN) jogelődje, a KFOR Harcászati Manőver Zászlóalj (KFOR Tactical Maneuver Battalion, KTM) 2017-ben megszűnt, mivel a portugál kontingens kivonult, így azóta egynemzeti zászlóaljként folytatta tevékenységét. Idén szeptembertől azonban egy egységen belül egy román manőver századdal látja el a feladatait.

Az átalakulás nem csupán szervezeti változásokat hozott, hanem jelentős mentális és kiképzési átállást is. A román szárazföldi erőket integrálták a zászlóalj műveleti és kiképzési rendszerébe, ami szoros együttműködést követelt meg. Ebben oroszlánrészt kapott a kontingens hadműveleti és kiképzési részlege, mert a román manőver század ezen a műveleti területen nem szolgált még. Megtervezték a beillesztő foglalkozásokat, kiképzéseket, esetenként a KFOR parancsnokság szintjéig koordinálva, annak érdekében, hogy a kiképzést minél magasabb szinten tudják megvalósítani.

KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj_román_manőver_századddal (5)

A kontingens keretfeladatainak megfelelően a zászlóalj számos gyakorlaton vesz részt, beleértve a román század integrációjának zárásaként megrendezendő, a teljes bevetési képességet vizsgáló gyakorlatot (Full Mission Capability Exercise, FMC), amelyen több mint 500 katona és rendőr lesz jelen, továbbá több mint 100 harcjárművet és műszaki eszközt fognak felvonultatni. Ez a gyakorlat történelmet ír, hiszen egy időben egyszerre két helyszínen vetik be a katonákat, így nem csupán a szervezést és vezetést állítja komoly kihívások elé, de valóságot megközelítő szituációt biztosít a parancsnoki állomány és a törzs számára, hogy megmérettessék magukat.

KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj_román_manőver_századddal (6)

A katonák – képességfejlesztésük érdekében – a közelmúltban átadott, épületharcászatra alkalmas épületkomplexumban tudnak gyakorolni, de tudásuk fejlesztéséhez az is hozzájárul, hogy műveleti területen számos olyan tiszt és altiszt szolgál, akiknek a szakterületükön úgymint tűzszerész, műszaki, felderítő szakterületen szerzett tapasztalataik is beépülnek a kiképzési rendszerbe. Tekintettel arra, hogy az angol nyelv alapkövetelmény lett a társadalmi érintkezésben és a műveleti tervezésben egyaránt, az állomány idegennyelvi képzését, felkészítését műveleti területen is folytatni fogják. A hadműveleti és kiképzési részleg szoros kapcsolatot ápol a KFOR többi nemzetközi alakulatával is, ebből eredően a közös gyakorlatok, kiképzések, lövészetek havi rendszerességgel fordulnak elő.

A zászlóalj nem csupán egy katonai egység, hanem egy összetartó közösség, amely a változások és kihívások által fejlődik és erősödik. Az együttműködés és a komplex kiképzések révén biztosítják, hogy minden tagja felkészült legyen a békefenntartó feladatokra.