Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum archívuma

Cikkek
Botond_fortepan_15601

Rejtett összefogás (2.)

2023. június 5. 8:21

A nemzeti összetartozás napja kapcsán legtöbbször Trianon tragédiája képezi a közbeszéd témáját. Az országot a világtörténelemben szinte példátlan módon sújtó, 1920. június 4-én aláírt első világháborús békeszerződésnek azonban volt egy olyan hatása is, melyről kevesebb szó esik. Ez pedig az összefogás, ami talán épp a honvédelem ügye mentén bontakozott ki leginkább – derül ki Illésfalvi Péter hadtörténésszel, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kutatójával folytatott beszélgetésünkből. (Második rész.)

_HSZ3378

Rejtett összefogás (1.)

2023. június 4. 7:47

A nemzeti összetartozás napja kapcsán legtöbbször Trianon tragédiája képezi a közbeszéd témáját. Az országot a világtörténelemben szinte példátlan módon sújtó, 1920. június 4-én aláírt első világháborús békeszerződésnek azonban volt egy olyan hatása is, melyről kevesebb szó esik. Ez pedig az összefogás, ami talán épp a honvédelem ügye mentén bontakozott ki leginkább – derül ki Illésfalvi Péter hadtörténésszel, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kutatójával folytatott beszélgetésünkből.

hadihajozas_folyamorseg_cover

Hadihajózás és folyamőrség akkor és most

2023. február 12. 17:55

A modern kori magyar folyami hadihajózás kezdete egybeesik a Magyar Honvédség születésével. 1848. július 25-e, a Mészáros Lázár hadigőzös felavatása jelentette ennek kezdetét. A hajó hadrendbe állítása, a szabadságharc kezdeti sikereinek nagy szolgálatot téve megteremtette a dunai folyamőr tevékenységet és a szárazföldi erők vízről történő támogatásának alapjait. 1867-ben kapta az alakulat a Dunai Flottilla elnevezést, 1871-ben pedig két fémből készült, vastag páncélzattal rendelkező monitor állt rendszerbe. Ezek közül a Lajta Monitorhajó ma is megtekinthető a Duna Parlament előtti kikötőjében.

1596080112

Megújult a Hősök Emlékköve

2020. május 30. 7:28

1929 óta hirdeti a hazájukért életüket áldozó magyar katonák áldozatvállalását a Hősök terén található Hősök Emlékköve, melynek környezete a Honvédelmi Minisztérium támogatásával, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum szervezésében, az elmúlt hónapokban restaurálási folyamaton esett át.