94 éves a magyar katonai térképészet
Szöveg: Snoj Péter | 2013. február 1. 16:08A szakterület szilárd, megbízható szakmai ismeretek birtokában, gyorsan változó globális világunk mind újabb és újabb kihívásaira válaszolva, szerepének folyamatos felértékelődésével tudott megfelelni a vele szemben támasztott elvárásoknak – fogalmazott a katonai térképészet napja alkalmából írt köszöntőlevelében Hende Csaba és dr. Benkő Tibor vezérezredes.
„A megemlékezés módot nyújt arra, hogy fejet hajtsunk elődeink emléke előtt, áttekintsük a több mint kilenc évtizedes múltunkat és szóljunk napjaink feladatairól is" – fogalmazott ünnepi beszédében Molnár József alezredes, az MH GEOSZ Igazgatási és Szakfelügyeleti Osztály osztályvezetője. Hozzátette: a mai magyar katonai térképészet története egészen az első világháború − vagy ahogy akkoriban hívták, „nagy háború" − utáni évekig nyúlik vissza. Hadügyminiszteri rendelet alapította meg 94 esztendővel ezelőtt, 1919. február 4-én a Magyar Katonai Térképező Csoportot.
„A magyar térképészet kezdetei a XV.-XVI. századig nyúlnak vissza. Az első hitelesen magyar kézből származó, Lázár-térképként ismert mű 1528-ban jelent meg" – mondta az alezredes, hangsúlyozva, hogy olyan katonai térképészek váltak híressé ezen évszázadok alatt, mint például a 200 éve született Tóth Ágoston.
A polihisztor térképésznek is nevezett honvéd ezredes kézügyességét egyébként a művészetekben is kamatoztatta, számos rajza és festménye maradt fenn, bizonyítva rendkívüli tehetségét. Az ő példája is jól mutatja, hogy a térképészet is egyfajta művészet.
Az állománygyűlést elismerések átadása zárta, amelyeket Szűcs András dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Felderítő Csoportfőnökség csoportfőnöke és Tóth László okleveles mérnök ezredes, az MH Geoinformációs Szolgálat főnöke adtak át.
Fotó: Galovtsik Gábor