A béke megőrzését tanulják
Szöveg: Galambos Sándor | 2013. június 4. 7:31Amikor a béke és a biztonság területén újabb és újabb kihívásokkal kell szembenéznünk, egyre nagyobb szükség van a professzionálisan kiképzett békefenntartókra, mert a munkájuk kulcsfontosságú a világ biztonságosabbá és stabilabbá tételében – köszöntötte az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnokának megbízásából a XXV. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam hallgatóit június 6-án, Szolnokon Lamos Imre dandártábornok.
Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam (International Military Observer Course – IMOC) kezdődött június 3-án a szolnoki MH Béketámogató Kiképző Központban. A kurzus résztvevőit Lamos Imre dandártábornok, helyőrségparancsnok köszöntötte, aki beszédében többek közt arra is emlékeztetett, hogy magyar katonák 1988 óta vesznek részt nemzetközi békefenntartó műveletekben. Az első ilyen misszió az UNOMIG volt, amelynek feladata az Irak és Irán közötti tűzszünet felügyelete volt a háború után. Katonai megfigyelőket küldtünk a világ számos pontjára különböző béketámogató műveletekbe: Angolába, Mozambikba, Libériába, Tádzsikisztánba, Ugandába, Grúziába, Kuvaitba és a Nyugat-Szaharába. A következő minőségi változás 1995-ben volt, amikor az első magyar fegyveres kontingens részt vett az ENSZ ciprusi missziójában, és a Nemzetközi Erők és Megfigyelők kötelékében a Sínai-félszigeten, Egyiptomban. Jelenleg katonai megfigyelőket állomásoztatunk Grúziában, Nyugat-Szaharában, Cipruson, és Libanonban. Fegyveres kontingenseink jelen vannak a Balkánon, Afganisztánban és Cipruson EU, NATO és ENSZ parancsnokság alatt. Ez idő szerint közel 1000 magyar katona szolgál a békefenntartó missziókban.
Peszeki Tamás alezredes, a kiképző központ megbízott parancsnoka a honvedelem.hu kérdésére válaszolva elmondta: ez a háromhetes kurzus már a huszonötödik ilyen kiképzési rendezvény. A mostani tanfolyamon tizenhét magyar, két algériai, két egyiptomi és egy-egy kazah, montenegrói, szerb, szlovák és ukrán tiszt készül fel az ENSZ katonai megfigyelői feladatokra. Oktatásukat jól felkészült, több éves külszolgálaton szerzett katonai megfigyelői tapasztalattal rendelkező finn, német, horvát, indiai instruktorok, magyar részről pedig egy aktív és hat önkéntes műveleti tartalékos tiszt segíti.
A tanfolyam hallgatói az első napokban zömmel elméleti foglalkozásokon vesznek majd részt: a katonai megfigyelés alapjaival ismerkednek: a békefenntartás ENSZ által kidolgozott alapelveivel, a nemzetközi szervezetekkel történő együttműködés lehetőségeivel, a híradás, a kommunikáció, a tárgyalástechnika, a járőrözés és megfigyelések végrehajtásával kapcsolatos szabályokkal. A második héten aztán már a terepfoglalkozásokon lesz a hangsúly, a tanteremben tanultak gyakorlati alkalmazásán. A különböző szituációs tréningeket a szolnoki laktanyában és Egerbaktán és Jászladány térségében hajtják végre. A kiképzés harmadik hetének a végén pedig a hallgatók egy kétnapos záró gyakorlaton fognak számot adni a felkészültségükről. Egy fiktív műveleti területen hajtanak majd végre megfigyelői feladatokat: járőrözést, fegyverzet ellenőrzést, kivizsgálást, és „tárgyalnak" a szemben álló felek képviselőivel.
Fotók: a szerző felvételei